آموزش باغبانی و کشاورزی آموزش باغبانی و کشاورزی خبرخوان

بخش آموزش بذرام مجموعه ای از مطالب متنوع در مورد موضوعات کاربردی و علمی است. این بخش به صورت روزانه به روز رسانی می شود. اگر شما تمایل دارید مقاله انگلیسی و یا مطلب جدیدی را که در بخش آموزش بذرام موجود نیست به زبان فارسی داشته باشید از بخش تماس با ما عنوان مقاله یا لینک آن را برای ما ارسال نمایید.


با مطالعه این بخش از آموزش بونسای با مشاهده تصویرهای ارائه شده یا شرکت در فعالیت‌های دیگری که توسط مربی ارایه شده است، شما قادر خواهید بود:
الف) ویژگی‌های اصلی بونسای فرم نیمه آبشاری را شرح دهید که آن را از دیگر بونسای‌ها متمایز می کند.
ب) از تنه گیاه مناسب استفاده کرده و یک بونسای نیمه آبشاری طبق تمرین خواهید ساخت.
کلیات
الف) یک بونسای آبشاری گونه‌ای طراحی می‌شود که یکی از ویژگی‌های اصلی آن این است که امتداد آن تا پایین لبه گلدان می‌رسد.
ب) یک بونسای نیمه آبشاری گونه‌ای است که ویژگی اصلی آن یعنی مدل آبشاری تا لبه گلدان امتداد می‌یابد اما به پایین لبه گلدان نمی‌رسد.
پ) بونسای نیمه آبشاری ممکن است یکی و یا حتی بیشتر از مشخصه‌های درخت بونسای فرم ایستاده رسمی، شیب دار و آبشاری را شامل شود.
ت) این گیاه درختی را به نمایش می‌گذارد که به طور طبیعی بر قله یک کوه رشد می‌کند به گونه‌ای که همه یا بخشی از از آن بیش از لبه آویزان می‌شود.

ایده برای ساخت گلدان سیمانی

افرادی که به نگه داری و پرورش گیاهان علاقه مند هستند همیشه به دنبال راهی برای افزایش فضا برای نگه داری گیاهان بیشتری می‌باشند. یکی از راه‌های معمول برای افزایش فضای باغبانی و پرورش گیاهان، کاشت در گلدان است. با روش‌های خلاقانه و بسیار راحت می‌توانید گلدان‌ها را خودتان بسازید. به عنوان مثال با استفاده از حوله و پتوهای قدیمی و سیمان می‌توانید گلدان‌های بسیار زیبا درست کنید. با انجام این کار در هزینه نیز صرفه جویی می‌شود. 
سیمان یک ماده شگفت انگیز است که تقریبا برای هر کاری استفاده می‌شود. اعم از ساخت و ساز خانه‌ها و یا ساخت وسایل تزیینی و دکور و ... . از همین سیمان می‌توان برای درست کردن گلدان نیز استفاده کرد. 
در این متن آموزش ساخت گلدان با سیمان و حوله و یا هر پارچه قدیمی به صورت گام به گام توضیح داده شده است.

ساخت وسایل کاربردی در باغبانی با استفاده از بطری‌های پلاستیکی

یکی از زباله‌های معمول ما بطری‌های پلاستیکی هستند. بطری‌های نوشابه، آب، مواد شوینده و ... . به جای اینکه این بطری‌ها را دور بریزیم بهتر است از آن‌ها دوباره استفاده کنیم. یکی از راه‌های استفاده از بطری‌های پلاستیکی، استفاده از آن‌ها در باغبانی است. این بطری‌های دور ریختنی برای باغ و باغچه می‌توانند مفید و کاربردی باشند. بسیاری از افراد با استفاده از بطری‌های پلاستیکی گلدان‌های جالبی درست می‌کنند ولی این فقط یکی از کاربردهای آن‌هاست. وقت آن است که از این بطری‌های پلاستیکی به خوبی استفاده کنیم. در این متن چند ایده برای استفاده از بطری پلاستیکی در باغبانی ارائه شده است.

دلیل پژمرده شدن و افتادن برگ سانسوریا

گیاه سانسوریا (Sansevieria) که همچنین با نام برگ شمشیری نیز شناخته می‌شود، یک گیاه چندساله و همیشه سبز است که بیشتر به عنوان گیاه آپارتمانی نگه داری می‌شود. این گیاه به کم نوری مقاوم است ولی بهتر است در یک مکان روشن نگه داری شود. گیاه سانسوریا در تصفیه هوای خانه بسیار موثر می‌باشد و می‌تواند آلودگی‌های هوا را از بین ببرد. این گیاه دارای برگ‌های بلند و باریک است که به صورت قائم قرار می‌گیرند. اگر برگ‌های سانسوریا افتاده و پژمرده باشند به این معناست که این گیاه دچار مشکلی شده است. در چنین حالتی چند احتمال وجود دارد. در ادامه مطلب این موارد را بررسی می‌کنیم:

آیا تفاله قهوه برای گیاهان مفید است؟

کافی شاپ‌ها معمولا تفاله‌های قهوه را به باغبانان و کشاورزان می‌دهند تا به عنوان کود از آن استفاده نمایند. برخی از کشاورزان معتقدند که استفاده از تفاله قهوه به عنوان کود بی اثر است یا حتی ممکن است برای گیاهان مضر باشد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که آیا تفاله قهوه برای گیاهان مفید است یا خیر.

گیاهان آویز

گیاهان آپارتمانی فضای داخل خانه را روشن کرده و به آن روحیه می‌بخشند و فضای بسیار زیبا و دل انگیز را به محیط خانه می‌آورند. پرورش گیاهان رونده در داخل خانه به راحتی قابل انجام است و چندین گیاه رونده آپارتمانی موجود است که شما می‌توانید به راحتی در داخل خانه پرورش دهید.
گیاهان رونده معمولا بدون توجه به عوامل محیطی رشد می‌کنند، بنابراین گیاهان رونده آپارتمانی به هرس منظم و نظارت بر آبیاری و کوددهی صحیح نیاز دارند. اغلب گیاهان رونده آپارتمانی درون گلدان یا سبد آویز به فروش می‌رسند و ساقه‌ها و شاخ و برگ‌های گیاه از گلدان آویزان می‌شود. شرایط نوری با توجه به نوع گیاه متفاوت است.
تعداد زیادی از گیاهان رونده آپارتمانی وجود دارد. در اینجا رایج ترین گیاهان رونده آپارتمانی معرفی شده است که نسبت به سایر گیاهان رونده آپارتمانی به مراقبت و توجه کمتری نیاز دارند:

از بین بردن مورچه در باغ

وجود تعداد کمی مورچه در باغ یا باغچه شما چندان نگران کننده نیست ولی اگر تعداد آن‌ها زیاد باشد ممکن است به گیاهان شما آسیب برسانند. 
برخی از افراد که از نظر اکولوژیکی بیشتر فکر می‌کنند ممکن است این سوال را داشته باشند که آیا مورچه‌ها برای باغ مفید هستند یا اینکه واقعاً به گیاهان آسیب می‌رسانند.
مورچه‌ها می‌توانند تا حدودی برای باغ شما مفید باشند. از آنجا که آن‌ها شکارچی هستند، حشرات دیگری را که در چمن باغ شما زندگی می‌کنند شکار کرده و می‌توانند در هنگام جستجوی غذا به گرده افشانی کمک کنند. با این حال، مورچه‌ها دوست دارند لانه‌هایی در اطراف سیستم ریشه گیاهان ایجاد کنند که می‌تواند رشد گیاه را متوقف کند و گیاهان را در معرض بیماری قرار دهد.

تکثیر زاموفیلیا با برگ و قلمه

گیاه زاموفیلیا Zamioculcas zamiifolia، یکی از گیاهان آپارتمانی است که به نگهداری زیادی نیاز ندارد و حتی برای مبتدیان نیز بسیار مناسب است. این گیاه می‌تواند در نور کم زندگی کند، به آبیاری کمی احتیاج دارد و خیلی سریع رشد می‌کند، بنابراین می‌توانید از دیدن برگ‌های جدید آن لذت ببرید! گیاه زاموفیلیا آب را در ریزوم‌های خود ذخیره می‌کند به همین دلیل به آبیاری زیادی نیاز ندارد. همانطور که گیاه زاموفیلیا شما رشد می‌کند، ممکن است از مقاومت بالای آن تعجب کنید. شاید بخواهید به طور تصادفی یک ساقه یا برگ را از گیاه زاموفیلیا جدا کنید و آن را بکارید و گیاه جدیدی را تکثیر کنید. در این متن درمورد نحوه تکثیر گیاه زاموفیلیا از طریق برگ و قلمه یا ساقه توضیح داده شده است.

 

از بین بردن آفات گیاهان با روش‌های طبیعی و خانگی

بسیاری از باغبانان به دنبال آفت کش‌های طبیعی و ارزان قیمت برای از بین حشرات هستند. سموم شیمیایی گاه گران قیمت و مضر هستند که در بیشتر فروشگاه‌های لوازم کشاورزی یافت می‌شوند. غالباً برای یافتن آفت کش‌های طبیعی نیازی نیست از خانه خارج شوید و مواد خاصی را تهیه کنید. به عنوان مثال، آب لیمو گاهی اوقات می‌تواند به کنترل آلودگی‌های کوچک آفات باغ مانند مورچه‌ها، شته‌ها و سوسک‌های برگ کمک کند. از آنجا که آب لیموترش نیز یکی از عناصر موجود در برخی از علف کش‌های طبیعی است که غالباً همراه با سرکه است، با احتیاط از آن استفاده کنید تا به دلیل استفاده بیش از حد به گیاهان آسیب وارد نشود.

درخت بلوط یکی از درختان بسیار مقاوم است. این درخت خشکی را تحمل می‌کند و در برابر بیماری‌ها و آسیب حشرات مقاومت بالایی دارد. بلوط در برابر هرس شدید و تغییر شکل مقاوم بوده و بنابراین برای درست کردن بونسای نیز مناسب می‌باشد. برای پرورش بونسای بلوط، بهتر است با استفاده از نهال این کار را انجام دهید. در صورتی که از طریق بذر اقدام به پرورش بونسای کنید، به صبر زیادی نیاز دارد. پرورش بونسای بلوط از طریق بذر حداقل سه یا چهار سال زمان بیشتری طول می‌کشد. به گفته چندین متخصص استفاده از نهال بلوط روش ارجح برای درست کردن بونسای است. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش بونسای بلوط با استفاده از نهال، این است که بونسای شما مشخصاتی دقیقا مشابه با درخت اصلی دارد. بونسای هنر ساخت یک ماکت کوچک  از یک درخت بالغ است. پرورش دهندگان بونسای سعی می کنند جسم نرمال گیاه را تغییر دهند و درخت کوچکی ایجاد کنند که همه خصوصیات یک درخت بالغ موجود در طبیعت را داشته باشد، در واقع پرورش بونسای یک هنر است.

درخت بلوط

درختان بلوط درختانی بسیار زیبا و مقاوم به خشکسالی هستند و فواید بسیاری برای حیات وحش و مردم دارند. درخت بلوط یکی از با ارزش ترین درختان جهان می‌باشد. دوست داران طبیعیت درخت بلوط را به عنوان گنجی کهن سال می‌شناسند. درخت بلوط عمر طولانی دارد و گاهی اوقات می‌تواند تا 2000 سال زنده بماند. این درخت به ارتفاع 15 تا 40 متر رشد می‌کند. درخت بلوط یک درخت همیشه سبز است ولی در مناطق سردسیر، برگ ریز می‌باشد. این درخت چوب بسیار سخت و محکمی دارد و یکی ازدرختان مناسب برای تولید چوب می‌باشد. چوب درخت بلوط از مرغوب ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز بسیار مرغوب است. متاسفانه به دلیل قطع بی رویه درختان بلوط، این درخت با ارزش در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. درخت بلوط علاوه بر چوب با ارزشی که دارد، دارای میوه‌های با ارزشی نیز می‌باشد. از میوه‌های بلوط آردی تهیه می‌شود که برای تهیه نان بلوط از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای خوراک دام‌ها نیز از این میوه استفاده زیادی می‌شود. میوه، پوست، گال و برگ بلوط کاربرد درمانی دارند و در طب سنتی از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین از دانه، برگ و گال درخت بلوط در صنعت چرم سازی و رنگرزی استفاده می‌گردد. درخت بلوط یک درخت بسیار مقاوم در برابر انواع شرایط محیطی است و در برابر بیماری‌ها نیز مقاوم می‌باشد.

خاک مناسب کاکتوس

کاکتوس‌ها از خانواده گیاهان ساکولنت هستند و برای پرورش آن‌ها باید چند نکته را در نظر گرفت. بیشتر کاکتوس‌ها (اما نه همه آن‌ها) به خاک شنی تر و درشت تری نیاز دارند. اکثر کاکتوس‌ها مواد مغذی کمتر و رطوبت کمتر را ترجیح می‌دهند و تقریبا بیشتر کاکتوس‌ها در آفتاب کامل رشد بهتری دارند. برای کاشت کاکتوس‌ها می‌توان از انواع کودها استفاده کرد، اما شما می‌توانید با ساختن خاک مناسب برای کاکتوس که مواد مغذی در آن وجود دارد، نیاز به کوددهی را کاهش دهید. کاکتوس‌ها از گیاهان آپارتمانی محبوب هستند. این گیاهان به خاکی نیاز دارند که زهکشی خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد. زیرا کاکتوس‌ها شرایط خشک را بیشتر دوست دارند. شما می‌توانید خاک مخصوص کاکتوس را از فروشگاه‌های لوازم باغبانی خریداری کنید و یا آن را خودتان در خانه درست کنید.

گیاه موچسب یا پیچک بوستون

پیچک بوستون یا موچسب (نام انگلیسی: Boston ivy) یکی از گیاهان رونده است که رشد بسیار سریعی دارد و به سرعت یک منطقه را با برگ‌های زیبا می‌پوشاند. این گیاه رونده زمانی که در کنار یک دیوار کاشته می‌شود، به دیوار می‌چسبد و از آن بالا می‌رود و به داربست نیاز ندارد. با قلمه گرفتن از گیاه موچسب می‌توانید باغ یا دیوارهای خود را با این پیچک پر کنید. این گیاه به راحتی ریشه می‌زند. قلمه را در گلدان بکارید و گیاه را در بهار بعد از اتمام سرما به زمین انتقال دهید. برگ‌های گیاه پیچک بوستون در پاییز و زمستان قرمز رنگ می‌شوند و چشم انداز بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند. این گیاه می‌تواند به ارتفاع 30 متر رشد کند و می‌تواند یک دیوار را کاملا با برگ‌های خود پر کند. این گیاه کربنات کلسیم ترشح می‌کند که به صورت یک چسب عمل کرده و به دیوار می‌چسبد و از آن بالا می‌رود. گیاه موچسب گل‌های خوشه‌ای سبز رنگ و میوه‌های کوچک و آبی رنگی تولید می‌کند. میوه‌ها سمی هستند و نباید خورده شوند. گیاه موچسب در مناطق سردسیر تا نیمه گرمسیر قابل کاشت است.

کاشت گل آهار در گلدان

گل آهار (Zinnias) یکی از محبوب ترین گل‌ها برای کاشت در باغ و باغچه و فضای سبز است. این گل رشد سریعی دارد و گل‌های بزرگ و بسیار زیبایی تولید می‌کند. گل آهار در رنگ‌های زیاد و متنوعی وجود دارد. این گل به سادگی در گلدان هم رشد می‌کند. با کاشت گل آهار در گلدان، می‌توان آن را در حیاط، بالکن، درون خانه و ... قرار داد. با داشتن یک پنجره آفتاب گیر، می‌توانید گل آهار را در خانه نیز نگه داری کنید. این گل به مراقبت زیادی نیاز ندارد. هر بوته تعداد زیادی گل تولید می‌کند و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. گل آهار یکی از بهترین گل‌ها به عنوان شاخه گل بریده است. گل‌ها بعد از چیده شدن ماندگاری خیلی خوبی دارند.

افرادی که فضای محدودی برای کاشت گیاهان دارند، سعی می‌کنند علاوه بر پرورش گیاهان زینتی، برخی گیاهان خوراکی را نیز در گلدان پرورش دهند. گیاه بامیه (نام علمی: Abelmoschus esculentus) علاوه بر تولید بامیه‌های خوراکی، گل‌های بسیار زیبایی نیز تولید می‌کند. بامیه یک گیاه گرما دوست است، با کاشت بامیه در گلدان امکان کاشت این گیاه در فصل خنک نیز فراهم می‌شود. گلدان‌ها را می‌توان در بالکن یا دورن خانه قرار داد. مکانی که گلدان بامیه را در آن قرار می‌دهید باید حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید داشته باشد.


نمایش 1 تا 15 از 815 (55 صفحه)