آموزش کاشت و پرورش آموزش کاشت و پرورش خبرخوان

آموزش کاشت و پرورش

کاشت همه گیاهان یکسان نیست، از این رو باید در مورد هر کدام از گیاهان اطلاعات زیستی و گیاه‎شناسی را در نظر گرفت وگرنه به نتیجه مطلوب نمی‎توان رسید. برخی گیاهان گرم‎سیری و برخی سردسیری هستند، خاک مناسب، شرایط نوری و دیگر موارد محیطی برای گیاهان مختلف متفاوت است. در بخش “آموزش کاشت و پرورش” شما قادر به یافتن مطالب آموزشی در مورد گیاه دلخواه خود هستید.

جوانه زنی بذر

برخی بذرها برای جوانه‎زنی نیاز به دوره سرمایی یا فریز دارند، برخی دیگر باید خیس داده شوند و شاید با خراش یا جدا کردن پوسته بذر بتوان سبب سرعت بخشیدن به جوانه‎زنی آن‎ها شد.


یونجه قرن هاست که به عنوان غذا و مکمل گیاهی مورد استفاده قرار میگیرد. سالانه میلیون ها نفر یونجه مصرف می کنند و بسیاری دیگر آن را به عنوان خوراک و تغذیه دام ها استفاده می کنند. ماشین آلات می توانند دانه های یونجه را برای شما برداشت کنند، اما پرورش یونجه خودتان و برداشت بذرهای یونجه با دست ساده ترین روش برداشت است. شرایط آب و هوایی برای تولید بذر یونجه بسیار مهم است و گیاه باید به میزان کافی در معرض نور باشد. چندین نکته برای تولید بذر با کیفیت باید مد نظر گرفته شود که در ادامه این مقاله به این نکات پرداخته می شود.

اگرچه طبق گفته برخی از کشاورزان ذرت باید تا اوایل تابستان بزرگ شده باشد، اما برخی از باغداران حتی تا آن زمان کاشت ذرت را شروع نمی‌کنند. شما ممکن است فقط یک فضا برای کاشت داشته باشید و محبور شوید ابتدا سبزیجات بهاری را در آن فضا بکارید، یا انواع مختلف ذرت را هر چند هفته یک بار بکارید، یا ممکن است قبل از تابستان به کاشت ذرت نرسیده باشید. به هر دلیلی، شانس شما برای موفقیت در پرورش محصول ذرت کاشته شده در تابستان، در صورت انتخاب انواع مناسب و به کار بردن روش‌های صحیح در پرورش، بسیار افزایش می‌یابد. برخی از کشاورزان و باغبانان می‌گویند آخرین تاریخ دقیق برای کاشت ذرت وجود ندارد و می‌توان حتی آن را در تابستان نیز کاشت. در صورتی که در منطقه گرمسیر تا نیمه سردسیر زندگی می‌کنید، می‌توانید ماه آخر تابستان نیز اقدام به کاشت ذرت نمایید.

گوجه فرنگی گلخانه‌ای

گوجه فرنگی یک محصول گلخانه ای محبوب است که برداشت بسیار خوبی را فراهم می‌کند. وضعیت گرم و مرطوب گلخانه شما برای کاشت گوجه فرنگی ایده آل است. با نور کافی و کنترل دمای مناسب در گلخانه خود، می‌توانید به راحتی سالانه چندین برداشت داشته باشید. برای پرورش گوجه فرنگی در گلخانه به دو مورد باید خیلی توجه داشته باشید: گرده افشانی موفق و پیشگیری از بیماری.
نوع گوجه فرنگی را که می‌خواهید در گلخانه خود پرورش دهید انتخاب کنید
انواع مختلفی از گوجه فرنگی وجود دارد. آنها طعم و مزه منحصر به فرد خود را دارند. بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم:

چطور در بطری نوشابه گوجه فرنگی به صورت وارونه بکاریم؟

باغبانی عمودی و کاشت گیاهان و سبزیجات در بطری پلاستیکی برای گیاهانی مانند گوجه فرنگی باعث صرفه جویی در فضا، از بین بردن مشکلات علف‌های هرز، کاهش خطر ابتلا به آفات و بیماری‌ها می‌شود و به گردش هوا و قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر برای گیاهان کمک می‌کند. به جای اینکه برای یک کاشت گیاهان و سبزیجات به صورت عمودی هزینه کنید، خودتان از یک بطری پلاستیکی 2 لیتری استفاده نمایید.

کاشت و پرورش بادام زمینی در گلدان

بادام زمینی گیاهی یک ساله و علفی از خانواده حبوبات است. منبع غنی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. بادام زمینی بسیار مغذی می‌باشد، دارای مقادیر زیادی پروتئین و همچنین ویتامین B ، مس ، روی و منگنز است. این گیاه به مراقبت زیادی نیاز ندارد و به راحتی در گلدان هم قابل کاشت می‌باشد. بادام زمینی در مناطق گرمسیر و سردسیر قابل کاشت است ولی در مناطق سردسیر باید حداقل یک ماه قبل از پایان سرمای بهاری در خانه یا گلخانه کاشته شود تا بعد از رفع سرمای بهاری بتوان گلدان را در فضای آزاد قرار داد. در صورتی که قصد دارید گلدان بادام زمینی را در گلخانه یا در خانه نگه دارید، هر زمان از سال می‌توانید این کار را انجام دهید. 

قلمه زدن و تکثیر بامبو

بامبو یا بامبو خوش شانس رشد سریعی دارد و به راحتی نیز تکثیر می‌شود. اگر شما یک گیاه بامبو سالم داشته باشید می‌توانید با استفاده از شاخه‌های جدید، گیاه خود را تکثیر کنید و تعداد گلدان‌های بامبو را افزایش دهید. وقتی قلمه‌ها را از گیاه بامبو می‌گیرید، می‌توانید قلمه‌ها را دوباره در خاک بکارید تا رشد آن‌ها ادامه یابد یا می‌توانید قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا ریشه بزنند. ریشه دار کردن قلمه‌های بامبو در آب، بهترین و معمول ترین روش است. بعد از ریشه دار شدن، می‌توانید قلمه را در خاک بکارید یا آن را در آب پرورش دهید. تکثیر بامبو با استفاده از قلمه در هر فصلی قابل انجام است. 

باغبانی یک فعالیت در تمام طول سال است. در این متن چگونگی استفاده بهینه از باغ خود در طول فصل زمستان آموزش داده شده است.

نمی‌دانید کدام سبزیجات را باید در زمستان پرورش داد؟ واقعیت این است که پرورش سبزیجات زمستانی به سختی تصور شما نیست. اما برای کاشت صحیح سبزیجات در طول زمستان، شما باید گیاهان مناسبی را بشناسید که در هوای سرد خوب عمل می‌کنند. به طور کلی باید بدانید کدام یک از سبزیجات می‌توانند در آب و هوای منطقه شما رشد کنند.
اساساً، سبزیجاتی وجود دارند که در بعضی از مناطق خوب عمل می‌کنند و در مناطق دیگر شکست می‌خورند. به عنوان مثال، سبزیجاتی که در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند ممکن است در آب و هوای خنک خوب عمل نکنند. در این مقاله تمام اطلاعات لازم برای پرورش موفقیت آمیز سبزیجات در زمستان ذکر شده است.

تکثیر درخت پرتقال

کم هزینه ترین راه برای درست کردن یک نهالستان یا حتی پرورش ساده یک یا دو درخت پرتقال در حیاط خانه، استفاده از قلمه‌های سالم از درختان سالم و بالغ می‌باشد. پرتقال‌های ناول فاقد بذر هستند و تنها راه تکثیر آن‌ها و تولید درختان جدید، پیوند و استفاده از نهال ریشه دار است. اگر شما نهال ریشه دار ندارید، می‌توانید با استفاده از قلمه‌هایی که از درخت بالغ می‌گیرید، درخت جدیدی داشته باشید.

تکثیر گل شمعدانی با بذر

گل شمعدانی (به انگلیسی: Geraniums) از گل‌های بسیار محبوب است که نگهداری آسانی داشته و در رنگ‌های مختلفی وجود دارد. این گل هم در خانه و هم در زمین به آسانی رشد می‌کند. حتی در طول ماه‌های زمستان نیز گل دارد. در صورتی که گل شمعدانی نور کافی دریافت کند و در طول زمستان از سرما و یخ زدگی محافظت شود، می‌تواند در تمام طول سال گل بدهد. گل شمعدانی هم از طریق قلمه و هم با استفاده از بذر قابل کاشت است. این گیاه چندساله است ولی در مناطقی که زمستان‌های سردتر از 7- درجه سانتی گراد دارند، به صورت یک ساله رشد می‌کند. در چنین مناطقی می‌توان گل شمعدانی را در گلدان کاشت تا در طول زمستان به محیط داخلی مانند خانه یا گلخانه انتقال داده شود. گل‌های شمعدانی که با بذر رشد می‌کنند عملکرد خیلی خوبی دارند اما از زمان جوانه زدن تا گلدهی ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین بهتر است کاشت بذر را زمستان انجام دهید تا گیاه در بهار به گلدهی برسد.

آموزش کاشت هسته مرکبات

پرورش مرکبات از طریق هسته آن‌ها، راهی کم هزینه برای تهیه انواع مرکبات مانند نارنگی، لیمو، پرتقال و گریپ فروت می‌باشد. روش کاشت هسته همه مرکبات یکسان است. زمانی که مرکبات را با استفاده از هسته آن‌ها می‌کارید، درخت تا چندین سال میوه تولید نمی‌کند. حدودا 5 تا 7 سال طول می‌کشد تا درخت به میوه دهی برسد. البته با استفاده از پیوند زدن، یک یا دو سال بعد درخت به میوه دهی می‌رسد. علاوه بر این درختان مرکبات به سرما حساس هستند و نباید در معرض دمای زیر 5- درجه سانتی گراد قرار بگیرند. مرکبات برای کاشت در مناطق نیمه سردسیر تا گرمسیر مناسب هستند. در مناطق سردسیر باید درختان مرکبات را در گلخانه یا درون گلدان پرورش داد تا بتوان آن‌ها را از سرما محافظت نمود.

با مطالعه این بخش از آموزش بونسای با مشاهده تصویرهای ارائه شده یا شرکت در فعالیت‌های دیگری که توسط مربی ارایه شده است، شما قادر خواهید بود:
الف) ویژگی‌های اصلی بونسای فرم نیمه آبشاری را شرح دهید که آن را از دیگر بونسای‌ها متمایز می کند.
ب) از تنه گیاه مناسب استفاده کرده و یک بونسای نیمه آبشاری طبق تمرین خواهید ساخت.
کلیات
الف) یک بونسای آبشاری گونه‌ای طراحی می‌شود که یکی از ویژگی‌های اصلی آن این است که امتداد آن تا پایین لبه گلدان می‌رسد.
ب) یک بونسای نیمه آبشاری گونه‌ای است که ویژگی اصلی آن یعنی مدل آبشاری تا لبه گلدان امتداد می‌یابد اما به پایین لبه گلدان نمی‌رسد.
پ) بونسای نیمه آبشاری ممکن است یکی و یا حتی بیشتر از مشخصه‌های درخت بونسای فرم ایستاده رسمی، شیب دار و آبشاری را شامل شود.
ت) این گیاه درختی را به نمایش می‌گذارد که به طور طبیعی بر قله یک کوه رشد می‌کند به گونه‌ای که همه یا بخشی از از آن بیش از لبه آویزان می‌شود.

دلیل پژمرده شدن و افتادن برگ سانسوریا

گیاه سانسوریا (Sansevieria) که همچنین با نام برگ شمشیری نیز شناخته می‌شود، یک گیاه چندساله و همیشه سبز است که بیشتر به عنوان گیاه آپارتمانی نگه داری می‌شود. این گیاه به کم نوری مقاوم است ولی بهتر است در یک مکان روشن نگه داری شود. گیاه سانسوریا در تصفیه هوای خانه بسیار موثر می‌باشد و می‌تواند آلودگی‌های هوا را از بین ببرد. این گیاه دارای برگ‌های بلند و باریک است که به صورت قائم قرار می‌گیرند. اگر برگ‌های سانسوریا افتاده و پژمرده باشند به این معناست که این گیاه دچار مشکلی شده است. در چنین حالتی چند احتمال وجود دارد. در ادامه مطلب این موارد را بررسی می‌کنیم:

تکثیر زاموفیلیا با برگ و قلمه

گیاه زاموفیلیا Zamioculcas zamiifolia، یکی از گیاهان آپارتمانی است که به نگهداری زیادی نیاز ندارد و حتی برای مبتدیان نیز بسیار مناسب است. این گیاه می‌تواند در نور کم زندگی کند، به آبیاری کمی احتیاج دارد و خیلی سریع رشد می‌کند، بنابراین می‌توانید از دیدن برگ‌های جدید آن لذت ببرید! گیاه زاموفیلیا آب را در ریزوم‌های خود ذخیره می‌کند به همین دلیل به آبیاری زیادی نیاز ندارد. همانطور که گیاه زاموفیلیا شما رشد می‌کند، ممکن است از مقاومت بالای آن تعجب کنید. شاید بخواهید به طور تصادفی یک ساقه یا برگ را از گیاه زاموفیلیا جدا کنید و آن را بکارید و گیاه جدیدی را تکثیر کنید. در این متن درمورد نحوه تکثیر گیاه زاموفیلیا از طریق برگ و قلمه یا ساقه توضیح داده شده است.

 

درخت بلوط یکی از درختان بسیار مقاوم است. این درخت خشکی را تحمل می‌کند و در برابر بیماری‌ها و آسیب حشرات مقاومت بالایی دارد. بلوط در برابر هرس شدید و تغییر شکل مقاوم بوده و بنابراین برای درست کردن بونسای نیز مناسب می‌باشد. برای پرورش بونسای بلوط، بهتر است با استفاده از نهال این کار را انجام دهید. در صورتی که از طریق بذر اقدام به پرورش بونسای کنید، به صبر زیادی نیاز دارد. پرورش بونسای بلوط از طریق بذر حداقل سه یا چهار سال زمان بیشتری طول می‌کشد. به گفته چندین متخصص استفاده از نهال بلوط روش ارجح برای درست کردن بونسای است. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش بونسای بلوط با استفاده از نهال، این است که بونسای شما مشخصاتی دقیقا مشابه با درخت اصلی دارد. بونسای هنر ساخت یک ماکت کوچک  از یک درخت بالغ است. پرورش دهندگان بونسای سعی می کنند جسم نرمال گیاه را تغییر دهند و درخت کوچکی ایجاد کنند که همه خصوصیات یک درخت بالغ موجود در طبیعت را داشته باشد، در واقع پرورش بونسای یک هنر است.

درخت بلوط

درختان بلوط درختانی بسیار زیبا و مقاوم به خشکسالی هستند و فواید بسیاری برای حیات وحش و مردم دارند. درخت بلوط یکی از با ارزش ترین درختان جهان می‌باشد. دوست داران طبیعیت درخت بلوط را به عنوان گنجی کهن سال می‌شناسند. درخت بلوط عمر طولانی دارد و گاهی اوقات می‌تواند تا 2000 سال زنده بماند. این درخت به ارتفاع 15 تا 40 متر رشد می‌کند. درخت بلوط یک درخت همیشه سبز است ولی در مناطق سردسیر، برگ ریز می‌باشد. این درخت چوب بسیار سخت و محکمی دارد و یکی ازدرختان مناسب برای تولید چوب می‌باشد. چوب درخت بلوط از مرغوب ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز بسیار مرغوب است. متاسفانه به دلیل قطع بی رویه درختان بلوط، این درخت با ارزش در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. درخت بلوط علاوه بر چوب با ارزشی که دارد، دارای میوه‌های با ارزشی نیز می‌باشد. از میوه‌های بلوط آردی تهیه می‌شود که برای تهیه نان بلوط از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای خوراک دام‌ها نیز از این میوه استفاده زیادی می‌شود. میوه، پوست، گال و برگ بلوط کاربرد درمانی دارند و در طب سنتی از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین از دانه، برگ و گال درخت بلوط در صنعت چرم سازی و رنگرزی استفاده می‌گردد. درخت بلوط یک درخت بسیار مقاوم در برابر انواع شرایط محیطی است و در برابر بیماری‌ها نیز مقاوم می‌باشد.


نمایش 1 تا 15 از 464 (31 صفحه)