Bazram

Bazram

گوجه فرنگی گلخانه‌ای

گوجه فرنگی یک محصول گلخانه ای محبوب است که برداشت بسیار خوبی را فراهم می‌کند. وضعیت گرم و مرطوب گلخانه شما برای کاشت گوجه فرنگی ایده آل است. با نور کافی و کنترل دمای مناسب در گلخانه خود، می‌توانید به راحتی سالانه چندین برداشت داشته باشید. برای پرورش گوجه فرنگی در گلخانه به دو مورد باید خیلی توجه داشته باشید: گرده افشانی موفق و پیشگیری از بیماری.
نوع گوجه فرنگی را که می‌خواهید در گلخانه خود پرورش دهید انتخاب کنید
انواع مختلفی از گوجه فرنگی وجود دارد. آنها طعم و مزه منحصر به فرد خود را دارند. بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم:

اهمیت کود NPK

NPK مخفف "نیتروژن ، فسفر و پتاسیم"، سه ماده مغذی تشکیل دهنده کودهای کامل است. هنگام خواندن مطالب چاپ شده روی کیسه‎های کود ممکن است با این حروف روبرو شوید. در توصیف کود ممکن است صراحتا "NPK" نباشد، اما حداقل یک سری سه عددی خواهید دید. این اعداد به ترتیب با محتوای نیتروژن ، فسفر و پتاسیم آن کود مطابقت دارند. همچنین یک نماد درصد می‎باشد، زیرا هر سه عدد نشان دهنده درصد آن ماده مغذی در ترکیب کود هستند.
همه انواع گیاهان از نظر نیاز به مواد مغذی یکسان نیستند و شما گاهی اوقات ممکن است در هنگام استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی، بیشتر از فایده، به گیاه صدمه بزنید. استفاده از کود حاوی نیتروژن بالا باعث می شود گیاهان خاصی تمام انرژی خود را برای تولید شاخ و برگ صرف کنند.
اگر درک خوبی از میزان تأمین نیازهای غذایی یک گیاه در خاک ندارید اما همچنان احساس نیاز به تغذیه آن در زمان خاصی دارید، باید یکی از گزینه های زیر را امتحان کنید.
به جای کود شیمیایی از کمپوست یا کود حیوانی استفاده کنید.
خاک خود را آزمایش کنید.
کود آهسته رهش استفاده کنید که احتمال آسیب دیدن گیاهان تا حد زیادی کم شود.

خاک لومی چیست؟

لوم خاکی است که بیشتر از ماسه (اندازه ذرات> 63 میکرومتر)، سیلت (اندازه ذرات> 2 میکرومتر) و مقدار کمی رس (اندازه ذرات <2 میکرومتر) تشکیل شده است. از نظر وزنی، ترکیبات معدنی آن به ترتیب حدود 40–40–20٪ غلظت شن و ماسه - سیلت و رس است. این نسبت‌ها می‌توانند تا حدی متفاوت باشند و در نتیجه انواع مختلفی از خاک‌های لومی ایجاد می‌شود: لوم شنی، لوم سیلتی، لوم رسی، لوم رسی شنی، لوم رسی سیلتی و لوم.
در وزارت کشاورزی ایالات متحده، طبق مثلث طبقه بندی بافتی، تنها خاکی که عمدتا ماسه، سیلت یا خاک رس نیست، "لوم" نامیده می‌شود. خاک‌های لومی به طور کلی دارای مواد مغذی، رطوبت و هوموس بیشتری نسبت به خاک‌های شنی هستند، نسبت به خاک‌های غنی از سیلت، زهکشی و نفوذ آب و هوای بهتری دارند و به مراتب از خاک‌های رسی راحت تر شخم زده می‌شوند. انواع مختلف خاک‌های لومی دارای ویژگی‌های کمی متفاوتی هستند، بعضی از آن‌ها زهکشی و کارایی بیشتری نسبت به بقیه دارند. بافت خاک، به ویژه توانایی آن در حفظ مواد مغذی و آب، بسیار مهم است. خاک لوم برای پرورش اکثر ارقام گیاهی مناسب است.
آجرهای ساخته شده از لوم، گل، شن و آب، با ماده اتصال دهنده اضافه شده مانند پوسته برنج یا کاه، از دوران باستان در ساخت و ساز استفاده می‌شده است.

چطور در بطری نوشابه گوجه فرنگی به صورت وارونه بکاریم؟

باغبانی عمودی و کاشت گیاهان و سبزیجات در بطری پلاستیکی برای گیاهانی مانند گوجه فرنگی باعث صرفه جویی در فضا، از بین بردن مشکلات علف‌های هرز، کاهش خطر ابتلا به آفات و بیماری‌ها می‌شود و به گردش هوا و قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر برای گیاهان کمک می‌کند. به جای اینکه برای یک کاشت گیاهان و سبزیجات به صورت عمودی هزینه کنید، خودتان از یک بطری پلاستیکی 2 لیتری استفاده نمایید.

کود تقویتی هویج

هویج از گیاهانی است که حتی افراد مبتدی و تازه کار هم می‌توانند آن را پرورش دهند. هویج از پر کاربردترین گیاهان است و به صورت خام یا پخته شده در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرشار از ویتامین A می‌باشد و به راحتی در آفتاب کامل رشد می‌کند. هویج به راحتی در زمین یا گلدان کاشته می‌شود. مانند سیب زمینی، تربچه و دیگر سبزیجات ریشه‌ای، قسمت خوراکی هویج هم در خاک رشد می‌کند بنابراین وجود مواد مغذی کافی در خاک، اولین نکته مهم برای کاشت هویح است. با داشتن خاک غنی و سبک و کوددهی به موقع، می‌توانید طی 70 تا 80 روز هویج را برداشت کنید.

طراحی باغچه گل

رنگ‌های اصلی عبارت از سه رنگ زرد، قرمز و آبی است که از ترکیب این سه رنگ و دو رنگ سفید و سیاه، رنگ‌های دیگری که در طبیعت موجود است تولید می‌شود. از نظر علمی سفید جزء رنگ‌ها حساب نشده، بلکه از ترکیب همه رنگ‌ها، رنگ سفید به دست می‌آید. ولی در گلکاری رنگ سفید اهمیت زیادی دارد. همچنین رنگ سیاه نیز جزء رنگ‌ها نیست زیرا نتیجه فقدان روشنایی و الوان مختلف است، در گلکاری همانطور که می‌دانیم رنگ سیاه دیده نشده است، گل‌هایی هم که به رنگ سیاه معروف هستند رنگ بنفش یا قرمز خیلی تیره می‌باشند. در گل‌ها بیشتر رنگ سفید و قرمز دیده می‌شود، رنگ زرد کمتر بوده و از همه کمتر آبی است. تعداد کمی از گیاهان گلدار رنگ گل‌هایشان از اختلاط این چهار رنگ اصلی با رنگ‌های بین آن‌ها ساخته شده است و تشکیل یک دسته رنگ‌های کم و زیاد مختلفی را می‌دهد. مانند گل سنبل، گل نخود معطر، گل بنفشه، زنبق و درختچه گل شاه پسند. اکنون برای اینکه گلکاران در گلکاری هماهنگی بین رنگ‌ها را متوجه باشند تا بر زیبایی محوطه‌ای که در آن گل پرورش داده‌اند افزوده شود، باید به نکات زیر دقت نمایند.

تفاوت کلیدی بین هیومیک اسید و فولویک اسید این است که هیومیک اسید توسط گیاهان جذب نمی‌شود در حالی که فولویک اسید جذب می‌شود. اسیدهای هیومیک و اسیدهای فولویک اغلب به عنوان مکمل‌های مغذی گیاهی استفاده می‌شوند. به طور معمول، یک ماده هیومیک حاوی مولکول‌های زیادی است. برخی از مولکول‌ها حاوی هسته‌های آروماتیک هستند و به گروه‌های فنلی و کربوکسیلیک متصل می‌باشند.  این‌ها به بار سطح مولکول کمک می‌کنند. اسیدهای هیومیک مانند اسیدهای دو بازی رفتار می‌کنند. با این حال، اسید هیومیک توسط گیاهان جذب نمی‌شود در حالی که اسید فولویک جذب می‌شود. بنابراین، فرم‌های فعال گیاهی اسیدهای فولویک بیشتر از اسیدهای هیومیک است.

استفاده از سیر و فلفل برای دفع آفات

مواد شیمیایی دفع کننده حشرات می‌توانند برای انسان و حیوانات و همچنین محیط زیست مضر باشند. با این حال، محلول‌هایی که با مواد معمول و طبیعی خانگی مانند سیر و فلفل تند ساخته می‌شود می‌تواند در جلوگیری از آسیب حشرات نسبت به گیاهان باغ و باغچه بسیار موثر باشد. برای افرادی که علاقه مند به پرورش ارگانیک هستند، در صورت وجود آفات و حشرات، استفاده از آفت کش‌های ارگانیک بهترین پیشنهاد است.

تفاله چای برای تقویت گیاهان

تلاش برای سازگاری بیشتر با محیط زیست و کاهش میزان زباله‌های تولید شده، یافتن راه‌هایی برای استفاده مجدد و بازیافت زباله‌ها در اطراف خانه مهم است. یک فنجان قهوه یا چای هنگام صبح یا بعد از ظهر در بسیاری از خانوارها یک اتفاق معمول است. به جای دور ریختن تفاله قهوه استفاده شده، کیسه‌های چای و تفاله‌های چای، از آن‌ها برای تقویت گیاهان خود استفاده کنید. تفاله چای به عنوان کود عمل می‌کند و به بهبود رشد، سلامت کلی و قدرت گیاه کمک می‌نماید.

طرز تهیه کمپوست در خانه

برای یک باغبان ارگانیک، پوست میوه‌ها زباله نیستند. در واقع، برای هر کسی که دارای توده کمپوست باشد، پوست میوه مانند تمام مواد گیاهی منبع بالقوه‌‌ای از مواد مغذی ارزشمند برای باغ است. پوست‌های میوه را در یک سطل در دار ذخیره می‌کنند تا در فرصتی مناسب آن‌ها را به کمپوست تبدیل نمایند.

کاشت و پرورش بادام زمینی در گلدان

بادام زمینی گیاهی یک ساله و علفی از خانواده حبوبات است. منبع غنی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. بادام زمینی بسیار مغذی می‌باشد، دارای مقادیر زیادی پروتئین و همچنین ویتامین B ، مس ، روی و منگنز است. این گیاه به مراقبت زیادی نیاز ندارد و به راحتی در گلدان هم قابل کاشت می‌باشد. بادام زمینی در مناطق گرمسیر و سردسیر قابل کاشت است ولی در مناطق سردسیر باید حداقل یک ماه قبل از پایان سرمای بهاری در خانه یا گلخانه کاشته شود تا بعد از رفع سرمای بهاری بتوان گلدان را در فضای آزاد قرار داد. در صورتی که قصد دارید گلدان بادام زمینی را در گلخانه یا در خانه نگه دارید، هر زمان از سال می‌توانید این کار را انجام دهید. 

قلمه زدن و تکثیر بامبو

بامبو یا بامبو خوش شانس رشد سریعی دارد و به راحتی نیز تکثیر می‌شود. اگر شما یک گیاه بامبو سالم داشته باشید می‌توانید با استفاده از شاخه‌های جدید، گیاه خود را تکثیر کنید و تعداد گلدان‌های بامبو را افزایش دهید. وقتی قلمه‌ها را از گیاه بامبو می‌گیرید، می‌توانید قلمه‌ها را دوباره در خاک بکارید تا رشد آن‌ها ادامه یابد یا می‌توانید قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا ریشه بزنند. ریشه دار کردن قلمه‌های بامبو در آب، بهترین و معمول ترین روش است. بعد از ریشه دار شدن، می‌توانید قلمه را در خاک بکارید یا آن را در آب پرورش دهید. تکثیر بامبو با استفاده از قلمه در هر فصلی قابل انجام است. 

استفاده از باغچه عمودی برای کاشت گیاهان

نداشتن فضای کافی برای کاشت سبزیجات و سایر گیاهان، مشکل افراد بسیاری است. بسیاری از افراد دوست دارند تا سبزیجات تازه را از باغچه خود برداشت کنند ولی تصور می‌کنند با نداشتن فضای کافی مثل باغچه، این کار امکان پذیر نیست. در چنین حالتی ساخت باغچه عمودی بهترین پیشنهاد است. 
زمانی که نوبت به پرورش سبزیجات و گیاهان می‌رسد، یکی از رایج ترین تصورات غلط این است که برای این کار به فضای زیادی احتیاج دارید. اما خبر خوب این است که برای پرورش گیاهان مورد علاقه خود به حیاط بزرگی احتیاج ندارید.
شما می توانید گیاهان مورد علاقه خود را بکارید حتی اگر حیاط کوچکی داشته باشید یا در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید. باغچه عمودی به شما این امکان را می‌دهد تا گیاهان خود را در گلدان بکارید و آن را روی هر دیواری قرار دهید. با کاشت گیاهان به صورت عمودی، شما قادر خواهید بود فضای کافی برای هر ترکیبی از گیاهان را ایجاد کنید.
بهترین قسمت این است که شما می‌توانید ساخت یک باغچه عمودی را به تنهایی انجام دهید. همانطور که خواهید دید، روند کار بسیار ساده است. قوطی‌های حلبی، گلدان‌های سفالی، گلدان‌های چوبی، سبدها، گلدان‌های پلاستیکی، بطری‌ها، قاب‌های مفتولی و موارد دیگر را در نظر بگیرید. گزینه‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند هم در فضا و هم در هزینه صرفه جویی کنید.
در این متن چند ایده باغچه عمودی ذکر شده است.

باغبانی یک فعالیت در تمام طول سال است. در این متن چگونگی استفاده بهینه از باغ خود در طول فصل زمستان آموزش داده شده است.

نمی‌دانید کدام سبزیجات را باید در زمستان پرورش داد؟ واقعیت این است که پرورش سبزیجات زمستانی به سختی تصور شما نیست. اما برای کاشت صحیح سبزیجات در طول زمستان، شما باید گیاهان مناسبی را بشناسید که در هوای سرد خوب عمل می‌کنند. به طور کلی باید بدانید کدام یک از سبزیجات می‌توانند در آب و هوای منطقه شما رشد کنند.
اساساً، سبزیجاتی وجود دارند که در بعضی از مناطق خوب عمل می‌کنند و در مناطق دیگر شکست می‌خورند. به عنوان مثال، سبزیجاتی که در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند ممکن است در آب و هوای خنک خوب عمل نکنند. در این مقاله تمام اطلاعات لازم برای پرورش موفقیت آمیز سبزیجات در زمستان ذکر شده است.

گیاهان سالم و جذاب گوجه فرنگی به آبیاری مناسب و کافی نیاز دارند. آبیاری نامناسب فقط بر تولید میوه تأثیر نمی‌گذارد، بلکه باعث می‌شود گوجه فرنگی مستعد پوسیدگی انتهای شکوفه و ترک خوردگی میوه شود. با این حال، آبیاری گوجه فرنگی یک علم دقیق نیست. باغبانان باید درک اساسی از نیاز گیاه به رطوبت، همراه با آبیاری مداوم برای کمک به رشد خوب گیاهان داشته باشند. یک بستر کاشت دارای زهکشی خوب و غنی از مواد آلی نیز به حفظ میزان لازم رطوبت کمک می‌کند. با مدیریت صحیح در آبیاری گیاهان گوجه فرنگی، می‌توان تولید میوه در گیاه را افزایش داد و از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کرد. همچنین زمانی که آبیاری صحیح انجام شود، میوه‌های با کیفیت تری نیز تولید می‌گردد. یکی از عواملی که باعث ریزش گل و میوه‌های کوچک گوجه فرنگی می‌شود، آبیاری ناکافی و نامناسب می‌باشد. در واقع زمانی که گیاه گوجه فرنگی تحت تنش آبیاری قرار بگیرد چنین حالتی رخ می‌دهد.


نمایش 1 تا 15 از 832 (56 صفحه)