بذر سویا

بذر سویا

12,000تومان
کد محصول: ex453
انبار 32
مشاهده شده 1226 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

سویا

سویا

مزرعه سویا

سویا

مشخصات کلی سویا

سویا گیاهی یکساله از بقولات و از خانواده نخود است. لوبیای سویا از نظر اقتصادی مهمترین لوبیا در جهان است که برای میلیون ها نفر پروتئین گیاهی و صدها فرآورده شیمیایی را از مواد اولیه فراهم می کند. سویا نسبت به سایر دانه های روغنی پروتئین بیشتری دارد و پروتئین آن به پروتئین حیوانی شبیه است. گیاه سویا به صورت بوته ای رشد می کند و شاخ و برگ منشعبی دارد. ارتفاع این گیاه با توجه به شرایط کاشت، به 50 سانتی متر تا 2 متر می رسد. گل ها خودبارور هستند و به رنگ سفید و بنفش می باشند. دانه های سویا درون غلاف شکل می گیرند. در هر غلاف یک تا 4 دانه وجود دارد. سویا در انواع خاک ها رشد می کند ولی در خاک های غنی دارای زهکشی خوب، رشد بسیار خوبی داشته و بسیار پر مصول می شود. زمانی که برگ های گیاه سویا خشک شده و نیام آن نیز زرد می شود، برداشت انجام می گیرد.

کاشت بذر سویا

زمان کاشت بذر سویا فصل بهار بعد از اتمام سرمای بهار است. قبل از کاشت خاک را شخم بزنید و با مواد آلی مانند کمپوست یا کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید. دانه های سویا را به صورت مستقیم در زمین بکارید. عمق کاشت بذر سویا را 3 تا 5 سانتی متر در نظر بگیرید. فاصله کاشت بذر بذرهای سویا را 20 سانتی متر و فاصله بین ردیف های کاشت را 45 سانتی متر قرار دهید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید و تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. جوانه زنی بذر سویا 2 تا 7 روز طول می کشد. سویا را در یک مکان آفتابی (حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید داشته باشد) بکارید. بذر سویا را میتوانید ابتدا نشا کرده و سپس نهال را به زمین انتقال دهید ولی کاشت مستقیم توصیه می شود. هفته ای 2 تا 3 بار آبیاری برای گیاه سویا کافی است.

فاصله کاشت بین گیاهان: 20 سانتی متر، فاصله بین ردیف های کاشت: 45 سانتی متر

عمق کاشت: 3 تا 5 سانتی متر

مدت زمان جوانه زنی: 2 تا 7 روز

زمان کاشت: فصل بهار

نور: حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم
دما: 15 تا 45 درجه
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: حاوی پروتئین بسیار بالا
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

سویا در یک نگاه

نام علمی
Glycine max
نام انگلیسی
Soybean, soya bean
نام فارسی
سویا
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
100-110 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!