بذر خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار

بذر خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار

12,500تومان
کد محصول: ex109
انبار 44
مشاهده شده 21338 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار

خربزه شاخ دار

خربزه شاخ دار

جوانه زنی بذر خربزه شاخ دار

مشخصات کلی خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار

اگر بگوییم خیار آفریقایی جالب ترین خیار در دنیاست اشتباه نگفتهایم. این خیار با ظاهری جذاب و طعمی نزدیک به لیمو و موز طرفداران زیادی در دنیا دارد. خربزه شاخدار میوه ای استوایی است و در فصل گرم می تواند رشد و نمو کند. این میوه فواید بالایی دارد و مهم ترین آن کمک به عملکرد بهتر قلب و سیستم عصبی، شیمیایی بدن است.

کاشت بذر خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار

یک مکان مناسب برای کاشت خربزه شاخ دار انتخاب کنید. یک منطقه با نور کامل انتخاب کنید (در مناطق سرد بهتر است کشت گلخانه ای انجام شود)، همچنین باید یک مکانی برای داربست یا حصار نیز در نظر بگیرید. این گیاه می‌تواند تا 1/5 متر رشد کند. خربزه شاخ دار خاک‌های لومی را ترجیح می‌دهد، همچنین خودتان می‌توانید یک ترکیب مناسب خاک تهیه کنید. به این صورت که 40 درصد شن و ماسه، 40 درصد گل و لای، 20 درصد خاک رس را با هم مخلوط کنید. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. PH مناسب برای رشد خربزه شاخ دار 6 تا 6/5 می باشد. اگر خربزه شاخ دار را در گلدان می کارید، برای گلدان حتما سوراخ زهکشی قرار دهید. بذرها را به عمق 1/5 تا 2/5 سانتی متر در خاک بکارید. بعد از جوانه‌زنی، فاصله بین نهال‌ها باید 60 سانتی متر و فاصله بین ردیف های کاشت باید 180 سانتی متر باشد. اگر می‌خواهید خربزه شاخ دار را در گلدان بکارید از یک گلدان 15 تا 19 لیتری استفاده کنید. تا زمانی که جوانه بذرها به اندازه 3 سانتی متر برسند آن ها را به طور مداوم مرطوب نگه دارید. جوانه زنی متفاوت است و ممکن است 5 روز تا 2 هفته طول بکشد که بستگی به آب و هوای منطقه شما دارد. زمانی که گیاه بالغ شد، 1 تا 2 اینچ آب در هفته نیاز دارد. شما باید مطمئن شوید بین هر آبیاری، خاک کمی خشک شود. کود دهی را فراموش نکنید. یک امولسیون ارگانیک ماهی یا کمپوست چای به میزان دو بار در ماه توصیه می‌شود. زمانی که درجه حرارت به 24 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر رسید، برای حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف‌های هرز به خاک مالچ اضافه کنید. زمانی که پوست میوه زرد می‌شود به این معناست که رسیده شده است. داخل میوه رسیده، ژلاتینی و سبز رنگ می‌باشد. در صورتی که میوه‌ها زودتر برداشت شوند مزه تلخی خواهند داشت. اگر اجازه دهید میوه به اندازه کافی برسد، طعم آن ترکیبی از موز، خیار و خربزه خواهد داشت.

نکات

مواد سیلیسی به مخلوط خاک خود اضافه کنید. محصولاتی که که در خاک‌های دارای عناصر سیلیسی رشد کرده اند آفات را کنترل می‌کنند و همچنین در برابر حشراتی مثل سوسک، کک، جیرجیرک، ساس، عنکبوت‌ها و بسیاری از آفات دیگر مقاوم خواهد بود.

برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ، مقدار کمی پودر دارچین ارگانیک بر روی خاک مرطوب بپاشید. 
 

فاصله کاشت بین گیاهان: 60 سانتی‌متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 180 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: 1/5 تا 2/5 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: 5 تا 14 روز

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 20 تا 35 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 20 تا 35 درجه سانتی‌گراد
خاک: لومی
آب: متوسط
مزیت: میوه خاص، ارزش غذایی بالا
منطقه: معتدل، گرمسیر

خیار آفریقایی یا خربزه شاخ دار در یک نگاه

نام علمی
Cucumis metuliferus
نام انگلیسی
African Horned Melon
نام فارسی
خیار آفریقایی، کیوانو یا خربزه شاخ دار
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
75 روز بعد از انتقال نهال
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!