بذر تخمه آفتابگردان دو رنگ

بذر تخمه آفتابگردان دو رنگ

12,500تومان
کد محصول: ex504
انبار 40
مشاهده شده 1634 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

تخمه آفتابگردان دو رنگ

تخمه آفتابگردان دو رنگ

تخمه آفتابگردان دو رنگ

تخمه آفتابگردان دو رنگ

مشخصات کلی تخمه آفتابگردان دو رنگ

این نوع آفتابگردان گل های بزرگی تولید می کند که دارای دانه هایی با مغز پر و روغن بالا می باشد. اکثر بوته های آفتابگردان تک گل هستند. تخمه ها به رنگ سیاه و سفید (دو رنگ) می باشند. این نوع آفتابگردان بسیار مقاوم است و به خشکی نیز مقاومت بالایی دارد. البته برای اینکه گیاه عملکرد بهتری داشته باشد بهتر است آب کافی در اختیار آن قرار بگیرد. این آفتابگردان دارای ساقه های بلند و برگ های بزرگ است و گل های زرد رنگ بزرگ و زیبایی تولید می کند. تخمه ها نیز بسیار خوش طعم می باشند.

کاشت بذر تخمه آفتابگردان دو رنگ

بذر آفتابگردان معمولا در بهار بعد از اتمام سرما به صورت مستقیم در زمین کاشته می‌شود. دمای خاک برای کاشت بذر گل آفتابگردان حداقل باید 15 سانتی‌گراد باشد. همچنین می‌توان 4 تا 6 هفته قبل از پایان سرما بذرها را نشا کرد و بعد از اتمام سرما، نهال‌ها را به زمین انتقال داد. یک مکان دارای آفتاب کامل (روزی 6 تا 8 ساعت نورمستقیم کافی است) برای کاشت بذر گل آفتابگردان انتخاب کنید. مکانی که برای کاشت در نظر گرفته می‌شود، نباید در معرض بادهای شدید باشد. مثلا در طول یک حصار، کنار دیوار و یا پشت یک ردیف درخت بکارید. در صورت امکان گل آفتابگردان را در سمت شمال باغ خود بکارید. این کار مانع از سایه انداختن گل‌های آفتابگردان بلند روی دیگر گیاهان باغ می‌شود. قبل از کاشت خاک را نرم کنید. اطمینان حاصل کنید خاک زهکشی خوبی داشته باشد. هرچند که گل آفتابگردان بسیار انعطاف پذیر است، ولی یکی از مواردی که به این گیاه آسیب میرساند، آب گرفتگی خاک است. بذر آفتابگردان را به عمق 1/5 تا 2 سانتی‌متر در خاک بکارید. عمق کاشت نباید بیشتر از 2 سانتی‌متر شود. فاصله بین بذرها را 30 تا 45 سانتی‌متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت را 60 تا 75 سانتی‌متر در نظر بگیرید. جوانه‌زنی بذر آفتابگردان 7 تا 14 روز طول می‌کشد. آفتابگردان به کود زیادی نیاز ندارد ولی از کودهای آهسته رهش می‌توانید استفاده کنید. در صورتی که به خاک کود اضافه نمایید گل‌های بزرگتری تولید می‌شود. ازکودهای دارای نیتروژن بالا استفاده نکنید زیرا گلدهی را به تاخیر می‌اندازد. در اطراف گیاه می‌توانید مالچ اضافه کنید تا رطوبت حفظ شود و از رشد علف‌های هرز جلوگیری گردد. هر چند روز یک بار به گل آفتابگردان آب دهید و یک برنامه برای آبیاری تنظیم کنید. گل آفتابگردان 80 تا 120 روز (بسته به شرایط کاشت) بعد از کاشت کامل می شود. در صورت لزوم یک چوب در کنار ساقه آفتابگردان قرار دهید. اگر گل آفتابگردان در مکانی باشد که در معرض باد است، برای جلوگیری از خم شدن و شکستن ساقه، می‌توان از یک چوب در کنار آن استفاده کرد. حشرات و آفات و کپک ها را نابود کنید. یک نوع پروانه خاکستری کوچک است که در گل آفتابگردان تخم ریزی می‌کند. کرم‌های کوچک آن‌ها را از بین ببرید و از گل آفتابگردان جدا کنید. در صورتی که گل آفتابگردان دچار کپک شد، روی گل قارچ کش اسپری کنید. گوزن‌ها و پرندگان هم ممکن است گیاهان آفتاب گردان را بخورند، برای جلوگیری از آسیب حیوانات در اطراف گل آفتابگردان توری درست کنید. هنگامی که گل آفتابگردان شروع به خشک شدن و افتادن کرد و رنگ آن قهوه‌ای شد، موقع برداشت آفتابگردان است. گل آفتابگردان را با 5 سانتی متر از ساقه آن قطع کنید و آن‌ها را از جایی آویزان کنید تا به طور کامل خشک شوند. مکانی که برای خشک کردن گل‌های آفتابگردان انتخاب می‌کنید باید تهویه خوبی داشته باشد.

فاصله کاشت بین گیاهان: 30 تا 45 سانتی‌متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 60 تا 75 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: 1/5 تا 2 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: یک تا دو هفته

زمان کاشت: بهار

نور: حداقل روزی شش ساعت نور مستقیم خورشید
دما: حداقل 15 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای سرهای بزرگ، دانه با مغز پر
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

تخمه آفتابگردان دو رنگ در یک نگاه

نام علمی
Helianthus
نام انگلیسی
Striped Sunflower
نام فارسی
تخمه آفتابگردان دو رنگ
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
80-120 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!