نهال موز کاوندیش پاکوتاه

نهال موز کاوندیش پاکوتاه

125,000تومان
کد محصول: Cavendish-Banana
انبار تمام شد
مشاهده شده 713 بار

توضیحات محصول

نهال موز کاوندیش

نهال موز کاوندیش پاکوتاه

موز کاوندیش

موز کاوندیش

مشخصات کلی نهال موز کاوندیش

موز کوندیش پاکوتاه بومی جنوب شرقی آسیا است که در آب و هوای گرمسیری تا نیمه سردسیر قابل کاشت است. این گیاه سرما را تا دمای صفر درجه سانتی گراد تحمل می کند. اگر به خوبی به موز کاوندیش توجه شود، رشد سریعی دارد و یک گیاه بسیار عالی برای کاشت در گلدان می‌باشد. بنابراین در مناطقی که آب و هوای سردی دارند این گیاه را می‌توان در خانه نگه داشت. گیاه موز کوندیش یک گیاه چندساله و همیشه سبز است و میوه ها بر روی یک تنه پاکوتاه رشد می‌کنند. ساقه های گیاه به صورت مستقیم از ریزوم رشد می‌کنند. هر ساقه یک خوشه گل بزرگ تولید می‌کند که در نهایت به میوه تبدیل می‌شوند سپس ساقه می‌میرد و رشد ساقه جدید از ریزوم آغاز می‌گردد. گیاه موز کوندیش علاوه بر تولید میوه، جنبه تزیینی هم دارد که یک نمای گرمسیری بسیار زیبا در مکان کاشت ایجاد می‌کند. برگ ها بزرگ و کشیده هستند که دارای شیارهای عمیقی می‌باشند. موز پاکوتاه کاوندیش به ارتفاع 2.5 متر می تواند رشد کند. اندازه میوه ها 12 تا 30 سانتی متر می باشد. 

کاشت نهال موز کاوندیش

در صورتی که قصد کاشت این نهال در گلدان را دارید، از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 50 سانتی متر استفاده کنید. از یک خاک غنی دارای زهکشی خوب برای کاشت نهال موز کاوندیش استفاده نمایید. برای کاشت در زمین، ابتدا خاک را زیر و رو کنید و با کود حیوانی پوسیده یا کمپوست مخلوط کرده سپس نهال را در زمین بکارید. فاصله بین نهال ها را 2 متر در نظر بگیرید. این درختچه باید در مکانی کاشته شود که حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم داشته باشد. گیاه موز کوندیش برای تولید میوه به آب و کود منظم نیاز دارد. به گیاهان جوان تا زمان باردهی هر دو ماه یک بار کود NPK 12-2-6 یا یک کود با فرمول مشابه دارای 2 تا 3 درصد منیزیم بدهید. برای اینکه گیاه رشد و میوه دهی بسیار عالی داشته باشد، توصیه می شود از پکیج کود معجزه گر ارگانیک بذرام استفاده کنید. (برای تهیه کود اینجا کلیک کنید). خاک را مرطوب نگه دارید و از خیس شدن بیش از حد یا خشک شدن خاک اجتناب کنید. خصوصا زمانی که گیاه در حال میوه دادن است مواظب باشید خاک خشک نشود. نهال موز کاوندیش اگر در گلدان پرورش داده شود به ارتفاع 1.5 تا 2 متر بزرگ می شود. در صورتی که در زمین کاشته شود، ارتفاع آن به 2.5 تا 3 متر می رسد. تمامی ساقه های اضافی گیاه به محض دیدن باید حذف شوند، این کار باعث تشویق گیاه به تولید میوه می‌شود. زمانی که ساقه اصلی 6 تا 8 ماهه شد اجازه دهید یک ساقه دیگر توسعه پیدا کند تا در فصل بعدی جایگزین ساقه اصلی شود. وقتی میوه ها را برداشت کردید، ساقه ای که میوه تولید کرده است را 75 سانتی متر بالاتر از سطح خاک قطع کنید. چند هفته بعد ساقه را از ته قطع نمایید. می‌توان ساقه را به تکه های کوچک تبدیل کرد و به عنوان مالچ از آن استفاده نمود. 
ساقه های گیاه موز کوندیش معمولا در پایان تابستان و بعد از زمستان تشکیل می‌شوند. در اواخر زمستان، ساقه ها شروع به رشد می‌کنند و در اواسط بهار به اندازه کامل خود می‌رسند. گاهی اوقات یک ساقه در اوایل تابستان تشکیل می‌شود و قبل از سرد شدن هوا کاملا بزرگ می‌گردد. زمانی که میوه ها سبز رنگ هستند ولی به اندازه کافی بزرگ شده اند می‌توان با ساقه آن ها را برداشت کرد. در صورتی که میوه ها کاملا رسیده اند، آن ها را با 15 سانتی متر از ساقه قطع کنید. بعد از برداشت میوه، مواظب موجودات جونده باشید، زیرا ممکن است به ساقه آسیب برسانند. 

 

نور: آفتاب کامل
دما:  
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: بالا
مزیت: قابل نگه دارای در منزل
منطقه: گرمسیر تا نیمه سردسیر

(نام واریته) در یک نگاه

نام علمی
Musa acuminata
نام انگلیسی
Dwarf Cavendish Banana
نام فارسی
موز کاوندیش پاکوتاه
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
______
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!