بذر کاکوتی

بذر کاکوتی

12,500تومان
کد محصول: Ex465
موجودی: 40
مشاهده شده 5216 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

کاکوتی

خواص کاکوتی

کاکوتی

گیاه کاکوتی

مشخصات کلی کاکوتی

گیاه کاکوتی یک گیاه چند ساله معطر از تیره نعناعیان است که بوی گرم و تندی دارد. این گیاه عطر و طعم بسیار عالی داشته و در آشپزی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه به صورت بوته های پر پشت به ارتفاع 20 تا 50 سانتی متر رشد می کند. قسمت های قابل استفاده این گیاه گل و برگ آن است. کاکوتی خواص بسیار زیادی دارد. از جمله خواص این گیاه شامل: درمان اختلالات گوارشی، پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا، تقویت قوای جنسی، کاهش قند خون، ضد سرطان، تقویت قلب، کاهش دردهای قاعدگی و ... می باشد. گیاه کاکوتی یک گیاه مقاوم بوده و نگهداری آسانی دارد. این گیاه در زمین و گلدان قابل کاشت است.

کاشت بذر کاکوتی

ابتدا بذرها را نشا کنید سپس نهال را به زمین انتقال دهید. زمان کاشت اواخر زمستان است. در مناطق گرمسیر می توان بذر کاکوتی را در پاییز نیز کاشت. برای کاشت بذر کاکوتی از خاک مخصوص گلدان استفاده کنید. بذرها را روی سطح خاک بپاشید. نیازی به پوشاندن بذر با خاک نیست. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید و تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. برای حفظ رطوبت روی گلدان پلاستیک بکشید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را بردارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کاکوتی 20 تا 28 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی یک تا چهار هفته طول می کشد. در مناطق سرد نهال ها را در بهار بعد از رفع سرما به زمین انتقال دهید. در مناطق گرم، فصل پاییز نیز می توان نهال کاکوتی را در زمین کاشت. فاصله کاشت بین نهال ها را 10 تا 15 سانتی متر در نظر بگیرید. قبل از کاشت نهال در زمین، خاک را شخم بزنید و با کود حیوانی یا کمپوست مخلوط کنید. گیاه کاکوتی را در مکانی بکارید که حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید داشته باشد. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 10 تا 15 سانتی متر

عمق کاشت بذر: نیازی به پوشاندن بذر با خاک نیست

مدت زمان جوانه زنی: یک تا چهار هفته

دمای مناسب برای جوانه زنی: 20 تا 28 درجه سانتی گراد

نور: حداقل روزی شش ساعت نور مستقیم
دما: 20 تا 28 درجه سانتی گراد
خاک: سبک دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

کاکوتی در یک نگاه

نام علمی
ziziphora persia bunge
نام انگلیسی
Ziziphora
نام فارسی
کاکوتی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
60 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!