بذر آویشن شیرازی

بذر آویشن شیرازی

5,500تومان
کد محصول: ex426
انبار تمام شد
مشاهده شده 5099 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

آویشن شیرازی

آویشن شیرازی

آویشن شیرازی

جوانه زنی بذر آویشن

مشخصات کلی آویشن شیرازی

آویشن شیرازی گیاهی بوته‌ای دارای ساقه‌های منشعب و شاخه‌های زیادی است. برگ‌های این آویشن کوچک و لوزی شکل هستند. آویشن شیرازی به ارتفاع 30 سانتی‌متر رشد می‌کند و دارای گل‌های سفید یا صورتی کم رنگ است. گل‌ها و برگ‌ها خوراکی هستند. آویشن سالیان زیادی است که در طب سنتی استفاده می‌شود و خواص دارویی زیادی دارد. از جمله خواص دارویی آویشن شامل: ضد نفخ، هضم کننده غذا، ضد اسپاسم، ضد سرفه و خلط آورمی‌باشد. همچنین آویشن دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ، ضد انگل و آنتی اکسیدان است. علاوه بر خواص دارویی، در آشپزی نیز استفاده زیادی دارد.

کاشت بذر آویشن شیرازی

بذرهای آویشن را زمانی که هوا گرم شد در زمین بکارید. دمای مناسب برای کاشت بذر آویشن 21 درجه سانتی گراد میباشد. می‌توانید آویشن را 6 تا 10 هفته قبل از آخرین سرما در خانه بکارید و بعد از گرم شدن هوا، نهال‌ها را به زمین منتقل کنید. بذرهای آویشن را با لایه نازکی خاک در حد 2 تا 3 میلی‌متر بپوشانید. تا زمان جوانه‌زنی خاک را مرطوب نگه دارید. فاصله کاشت بین نهال‌های آویشن را 20 تا 30 سانتی متر در نظر بگیرید. باید مواظب علف‌های هرز باشید و آن‌ها را کنترل کنید. علف‌های هرز در نزدیکی گیاهان جوان آویشن را از طریق وجین کردن و یا از طریق استفاده از مالچ، از بین ببرید. آویشن به آبیاری به صورت متوسط نیاز دارد، به گونه‌ای که منظم باشد، ولی آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می شود. آویشن بهترین رشد را در آفتاب کامل و خاک دارای زهکشی خوب دارد. آویشن را می‎توان در سایه جزیی هم کاشت. اگر خاک شما زهکشی خوبی ندارد می توانید مقداری کمپوست، شن و ماسه و یا مواد آلی به آن اضافه کنید تا زهکشی آن بهبود یابد. خاک‌های شنی و لومی برای کاشت آویشن مناسب هستند. PH مناسب برای رشد آویشن 6/5 (کمی اسیدی) تا 8/5 (کمی قلیایی) می باشد. ترجیحا بهتر است PH بین 6/5 تا 7 باشد. در صورت نیاز می توانید از آهک برای بالا بردن PH استفاده کنید. آویشن در نقاطی که سنگ وجود داشته باشد و یا حتی در نزدیکی دیوار هم می تواند رشد کند. شما همچنین می توانید آویشن را در گلدان بکارید و در خانه نگه دارید. قبل از کاشت آویشن، به خاک کود اضافه کنید. این کار می توان هر سال در بهار انجام داد. آویشن به مراقبت کمی نیاز دارد، فقط بعد از سال اول کاشت، باید ساقه‌های آویشن را کمی هرس کرد. این کار را باید بعد از آخرین سرمای بهار، زمانی که ساقه‌های آویشن شکننده و چوبی نیستند انجام داد. چیدن نوک ساقه ها باعث می شود که گیاهان پرپشت باقی بمانند. این کار را نباید یک ماه قبل از اولین سرمای پاییزی انجام داد. آویشن یک گیاه مقاوم است و خیلی کم درگیر آفات و بیماری‌ها می شود، ولی برخی از آفات مانند کنه‌های عنکبوتی در آب و هوای خشک می‌توانند به این گیاه آسیب برسانند. همچنین باید مراقب پوسیدگی ریشه و بیماری‌های قارچی در آب و هوای مرطوب بود. اگر شما در یک منطقه سرد زندگی می کنید، باید پس از یخ زدن زمین، برای حفاظت از آویشن از مالچ در اطراف گیاهان استفاده کنید. در طول تابستان شما در هر زمان که بخواهید می توانید برگ‌ها و گل‌های آویشن را برداشت کنید ولی این کار معمولا در اواسط تابستان انجام می‌شود. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 15 تا 20 سانتی متر، فاصله بین ردیف های کاشت: 30 تا 45 سانتی متر

عمق کاشت بذر: 2 میلی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: 2 تا 3 هفته

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 21 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل، سایه-آفتاب
دما: 21 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

آویشن شیرازی در یک نگاه

نام علمی
Zataria multiflora
نام انگلیسی
Thyme
نام فارسی
آویشن شیرازی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
90 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!