نهال موز والری سردسیری

نهال موز والری سردسیری

150,000تومان
کد محصول: Valery-Banana
انبار تمام شد
مشاهده شده 827 بار

توضیحات محصول

موز والری سردسیری

درخت موز سردسیری

درخت موز سردسیری

درخت موز سردسیری

مشخصات کلی موز والری سردسیری

موز والری یکی از ارقام تجاری و از خوش طعم ترین واریته های موز به شمار می آید و در بسیاری از باغ ها و گلخانه های دنیا پرورش داده می شود. این واریته سرما را نسبت به سایر ارقام موز بیشتر تحمل می کند. موز والری پابلند بوده و به ارتفاع 4 تا 5 متر رشد می کند. این موز را در گلدان های بزرگ نیز می توان کاشت و در خانه نگه داری کرد. درخت موز از گیاهانی است که اکسیژن زیادی تولید می کند و از گیاهان بسیار عالی برای تصفیه هوای داخل خانه می باشد. در صورتی که در گلدان کاشته شود ارتفاع کمتری خواهد داشت. موز والری یک گیاه همیشه سبز و چند ساله است. در صورتی که سال اول از سرمای زیر صفر درجه محافظت شود، از سال های بعد سرما را تا دمای 6- درجه  سانتی گراد تحمل می کند.

کاشت بذر موز والری سردسیری

در صورتی که قصد کاشت این نهال در گلدان را دارید، از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 50 سانتی متر استفاده کنید. از یک خاک غنی دارای زهکشی خوب برای کاشت نهال موز استفاده نمایید. برای کاشت در زمین، ابتدا خاک را زیر و رو کنید و با کود حیوانی پوسیده یا کمپوست مخلوط کرده سپس نهال را در زمین بکارید. فاصله بین نهال ها را 2 متر در نظر بگیرید. این درخت باید در مکانی کاشته شود که حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم داشته باشد. گیاه موز برای تولید میوه به آب و کود منظم نیاز دارد. به گیاهان جوان تا زمان باردهی هر دو ماه یک بار کود NPK 12-2-6 یا یک کود با فرمول مشابه دارای 2 تا 3 درصد منیزیم بدهید. برای اینکه گیاه رشد و میوه دهی بسیار عالی داشته باشد، توصیه می شود از پکیج کود معجزه گر ارگانیک بذرام استفاده کنید. (برای تهیه کود اینجا کلیک کنید). خاک را مرطوب نگه دارید و از خیس شدن بیش از حد یا خشک شدن خاک اجتناب کنید. خصوصا زمانی که گیاه در حال میوه دادن است مواظب باشید خاک خشک نشود. نهال موز اگر در گلدان پرورش داده شود تا ارتفاع 2 متر بزرگ می شود. در صورتی که در زمین کاشته شود، ارتفاع آن به 4 تا 5 متر می رسد. تمامی ساقه های اضافی گیاه به محض دیدن باید حذف شوند، این کار باعث تشویق گیاه به تولید میوه می‌شود. زمانی که ساقه اصلی 6 تا 8 ماهه شد اجازه دهید یک ساقه دیگر توسعه پیدا کند تا در فصل بعدی جایگزین ساقه اصلی شود. وقتی میوه ها را برداشت کردید، ساقه ای که میوه تولید کرده است را 75 سانتی متر بالاتر از سطح خاک قطع کنید. چند هفته بعد ساقه را از ته قطع نمایید. می‌توان ساقه را به تکه های کوچک تبدیل کرد و به عنوان مالچ از آن استفاده نمود.
ساقه های گیاه موز معمولا در پایان تابستان و بعد از زمستان تشکیل می‌شوند. در اواخر زمستان، ساقه ها شروع به رشد می‌کنند و در اواسط بهار به اندازه کامل خود می‌رسند. گاهی اوقات یک ساقه در اوایل تابستان تشکیل می‌شود و قبل از سرد شدن هوا کاملا بزرگ می‌گردد. زمانی که میوه ها سبز رنگ هستند ولی به اندازه کافی بزرگ شده اند می‌توان با ساقه آن ها را برداشت کرد. در صورتی که میوه ها کاملا رسیده اند، آن ها را با 15 سانتی متر از ساقه قطع کنید. بعد از برداشت میوه، مواظب موجودات جونده باشید، زیرا ممکن است به ساقه آسیب برسانند.

 

 

 

 

 

 

نور: حداقل روزی شش ساعت نور مستقیم
دما:  
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: بالا
مزیت: قادر به تحمل سرما
منطقه: گرمسیر، معتدل، نیمه سردسیر

موز والری سردسیری در یک نگاه

نام علمی
Musa acuminata
نام انگلیسی
Valery Banana
نام فارسی
موز والری سردسیری
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
 
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!