بذر گزنه توپی

بذر گزنه توپی

9,800تومان
کد محصول: EX430
انبار 43
مشاهده شده 5274 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

گزنه توپی

گزنه توپی

گزنه توپی

نهال گزنه

مشخصات کلی گزنه توپی

گزنه توپی همچنین با نام گزنه رومی نیز شناخته می‌شود. این گیاه یک ساله یا دو ساله است و دارای تعداد زیادی ساقه منشعب می‌باشد. این گیاه دارای گل‌های کوچک کرک دار و برگ‌های دندانه دار و نوک تیز می‌باشد. گزنه توپی به ارتفاع 20 تا 150 سانتی‌متر بزرگ می‌شود و در بعضی مناطق به صورت خودرو رشد می‌کند. برگ‌ها گاهی اوقات دارای کرک‌های گزنده هستند و زمانی که برگ‌ها با پوست دست برخورد می‌کند باعث ایجاد سوزش، حساسیت و خارش می‌شود به همین دلیل برای برداشت برگ‌ها باید از دستکش استفاده کرد. البته گاهی اوقات این کرک‌ها روی برگ‌ها وجود ندارند. برگ‌ها، سرشاخه‌های گلدار، دانه و ریشه این گیاه دارای خواص دارویی هستند. از جمله خواص دارویی گزنه شامل درمان آسم، درمان شوره سر، قطع کننده خونریزی، کاهش قند خون، تصفیه کننده خون، بهبود کم خونی، درمان بواسیر، رماتیسم، مشکلات پوستی و اگزاما، بهبود زخم‌ها، درمان نیش حشرات، درمان اسهال و ... می‌باشد. از روغن گزنه برای درمان بیماری‌های مفصلی استفاده می‌شود. 

کاشت بذر گزنه توپی

قبل از کاشت بذرها را به مدت 12 تا 24 ساعت در آب بخیسانید. بذرها را به طور مستقیم در زمین بکارید. زمان کاشت بذر گزنه فصل بهار و تابستان است. قبل از کاشت خاک را شخم بزنید و یا کمپوست یا کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید. سپس بذرها را به عمق یک سانتی متر در زمین بکارید. بذرها را می‌توان ابتدا در گلدان یا سینی نشا کاشت و سپس نهال‌ها را در بهار به زمین منتقل کرد. جوانه زنی بذر گزنه 5 تا 10 روز طول می‌کشد. بعد از کاشت بذر خاک را مرطوب کنید و تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گزنه 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. فاصله بین نهال‌های گزنه را 30 تا 45 سانتی‌متر در نظر بگیرید. هفته‌ای سه بار آبیاری برای گیاه کافی است. گیاه گزنه را می‌توان در گلدان نیز پرورش داد. در صورتی که قصد دارید این گیاه را در خانه نگه دارید هر زمان از سال می‌توانید اقدام به کاشت بذر کنید. از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 20 سانتی‌متر برای هر نهال گزنه در نظر بگیرید. در صورتی که از گلدان‌های بزرگ استفاده می‌کنید، فاصله بین نهال‌ها را 20 سانتی‌متر در نظر بگیرید. گیاه گزنه در آفتاب کامل و سایه-آفتاب رشد می‌کند. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 30 تا 45 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: یک سانتی‌متر

مدت زمان جوانه زنی: 5 تا 10 روز

دمای مناسب برای جوانه زنی: 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل، سایه-آفتاب
دما: 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

گزنه توپی در یک نگاه

نام علمی
Urtica pilulifera
نام انگلیسی
Roman nettle
نام فارسی
گزنه توپی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
70 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک تا دوساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!