بذر درختچه گل مورد یا مورت

بذر درختچه گل مورد یا مورت

18,500تومان
کد محصول: ex437
موجودی: 29
مشاهده شده 23013 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

درختچه گل مورد یا مورت

میوه درختچه مورد

درختچه مورد

درختچه مورد

مشخصات کلی درختچه گل مورد یا مورت

درختچه مورد همچنین با نام مورت نیز شناخته می‌شود. این گیاه درختچه‌ای همیشه سبز است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 5 متر رشد کند. در یونان قدیم، گیاه مورد را سنبل عشق و زیبایی و عظمت می‌دانسته‌اند. درختچه مورد گل‌های سفید بسیار زیبا و خوش بویی تولید می‌کند و دارای میوه‌های آبی رنگ است. گلدهی از اواسط بهار تا اواسط تابستان می‌باشد. برگ، گل و میوه این درختچه دارای خواص دارویی است. از جمله خواص دارویی این گیاه شامل: مقوی معده، برطرف کردن بیماری‌های تنفسی، رفع عفونت مجاری ادارای، دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد میکروبی، رفع بوی بد بدن و دهان، تقویت موی سر، ابرو ومژه، رفع حساسیت‌های پوستی و ... می‌باشد. به طور کلی، درختچه مورت یک گیاه زیبا با کاربردهای گسترده است.

کاشت بذر درختچه گل مورد یا مورت

بذر درختچه مورد قبل از کاشت به سرمادهی نیاز دارد. به دو صورت می‌توان سرمادهی را انجام داد. بذرها را در زمستان بکارید تا به طور طبیعی سرمادهی شوند و در بهار جوانه بزنند. بذرها را می‌توانید در گلدان بکارید و گلدان را در طول زمستان در فضای باز قرار دهید، همچنین می‌توانید بذرها را به طور مستقیم در زمین بکارید. از خاک‌های مرغوب برای کاشت بذر استفاده کنید. روش دوم به این صورت است: ابتدا بذرها را به مدت 24 ساعت در آب بخیسانید. یک پلاستیک حاوی ماسه مرطوب یا پرلیت مرطوب تهیه کنید، سپس بذرها را در ماسه یا پرلیت قرار دهید. کیسه پلاستیکی را به مدت 1 تا 2 ماه در یخچال بگذارید. در طول این مدت ماسه یا پرلیت را مرطوب نگه دارید ولی مواظب باشد بیش از حد خیس نشود. بعد از گذشت این مدت، بذرها را از یخچال خارج کنید و به عمق یک سانتی‌متر در خاک غنی دارای زهکشی خوب بکارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر درختچه مورد 22 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. جوانه زنی بذر درختچه مورد 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. بعد از اینکه نهال کمی رشد کرد، می‌توانید آن را به زمین منتقل کنید. نهال مورت را می‌توان در آفتاب کامل و یا سایه-آفتاب کاشت. فاصله بین نهال‌ها را 120 سانتی‌متر در نظر بگیرید. این گیاه به آبیاری متوسطی نیاز دارد و هفته‌ای دو تا سه بار آبیاری کافی است. تا زمانی که گیاه به خوبی در خاک تثبیت نشده است، نیازی به کود ندارد. کود برای گیاهان مسن تر مناسب است و برای نهال‌های جوانه نیازی به استفاده از کود نیست. کوددهی را می‌توانید از سال دوم شروع کنید. از کودهای متعادل استفاده نمایید. سالی یک بار کوددهی برای این گیاه کافی است. کوددهی را در بهار زمانی که رشد جدید در گیاه شروع شد، انجام دهید. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 120 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: 1 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه زنی: 2 تا 3 هفته

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 22 تا 30 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل، سایه-آفتاب
دما: 22 تا 30 درجه سانتی‌گراد
خاک: خا‌های لومی و شنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: معطر، دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، نیمه سردسیر

درختچه گل مورد یا مورت در یک نگاه

نام علمی
Greek Myrtle
نام انگلیسی
Arrayan, As, Greek Myrtle, Lampsana, Mersin, Murt, Murtek, Myrtle, Sweet Myrtle, Yas, Myrtle, Foxtail Myrtle, Roman Myrtle, Clove Myrtle, Bride’s Myrtle, Sweet Myrtle, True Myrtle, Spanish Myrtle, Sweet Roman Myrtle, True Roman Myrtle, Vilaayati Mehndi, habb-ul-Aas
نام فارسی
درختچه گل مورد یا مورت
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
_____
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!