بذر موز بالبیزیانا

بذر موز بالبیزیانا

28,500تومان
کد محصول: ex439
انبار 21
مشاهده شده 362 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

موز بالبیزیانا

موز بالبیزیانا

موز بالبیزیانا

موز بالبیزیانا

مشخصات کلی موز بالبیزیانا

موز بالبیزیانا گونه‌ای وحشی از موز است که بومی شرق آسیای جنوبی می‌باشد. میوه‌ها مانند موز معمولی هستند و خوراکی می‌باشند ولی درون میوه‌ها دانه وجود دارد. شاخ و برگ این موز، نسبت به سایر موزها قائم تر هستند. موز بالبیزیانا در حدود یک سال به ارتفاع کامل خود می‌رسد. این موز دارای گل آدین بزرگ قرمز روشن و رنگارنگ است. برگ‌ها بزرگ و بلند هستند و گیاه رشد سریعی دارد. موز برای کاشت در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر که دمای هوا در زمستان زیر صفر درجه سانتی گراد نیست، کاشته شود. در مناطق سرد باید در خانه یا گلخانه نگه داری شود. درخت موز نباید در معرض دمای زیر صفر درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد. 

کاشت بذر موز بالبیزیانا

بذر موز را هر زمان از سال می‌توانید در خانه بکارید. بذرها را به مدت 3 تا 4 روز در آب گرم قرار دهید. آب باید از قبل جوشیده شده باشد، سپس زمانی که دمای آب پایین تر آمد بذرها را در آن قرار دهید. هر روز آب را عوض کنید (این کار خیلی مهم است). بذرها را درون گلدان‌های کوچک یا سینی نشا بکارید. گلدان‌ها را با پرلیت، ورمیکولیت یا کمپوست استریل پر کنید. بستر کاشت همیشه باید مرطوب نگه داشته شود. گلدان یا سینی نشا را می‌توانید در یک ظرف آب قرار دهید تا محیط کاشت کاملا مرطوب باشد. بذرها را به عمق 2.5 سانتی‌متر بکارید. کمی قارچ کش بر پایه مس روی بستر کاشت اسپری کنید. گلدان‌ها را در یک مکان روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر موز 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. بهتر است دما به طور ثابت در این محدوده باشد. روزانه گلدان‌ها را بررسی کنید. در صورت دیدن قارچ، بذرها را خارج کنید، آن‌ها را با آب گرم بشویید و با قارچ کش آغشته کنید، سپس در یک گلدان جدید بکارید. سطح بستر کاشت را مرطوب نگه دارید ولی مواظب باشید خیلی خیس نشود. جوانه زنی بذر موز یک تا 12 ماه طول می‌کشد، بنابراین خیلی زود نا امید نشوید. بعد از جوانه زنی، زمانی که اندازه نهال به حدی رسید که بتوان به راحتی آن را در دست گرفت، نهال را به یک گلدان 10 سانتی‌متری جا به جا کنید. در حین جا به جا کردن مواظب باشید ریشه آسیب نبیند. گیاه موز را در یک خاک غنی با زهکشی خوب بکارید. هر روز یا هر دو سه روز یک بار به گیاه آب دهید (زمانی که سطح خاک کمی خشک شد). خاک باید مرطوب نگه داشته شود، از خیس شدن یا خشک شدن خاک اجتناب کنید. جایی را برای کاشت درخت موز انتخاب کنید که در معرض باد و هوای سرد نباشد و حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید داشته باشد. در صورتی که قصد دارید درخت موز را در زمین بکارید، قبل از کاشت خاک را با کمپوست مخلوط کنید تا زهکشی خاک بهبود پیدا کند. فاصله بین نهال‌های موز را 1.5 تا 2 متر در نظر بگیرید. در طول هوای گرم هر ماه یک بار به درخت کود دهید. این درخت رشد سریعی دارد و به همین دلیل نیاز تغذیه‌ای آن زیاد است. کودهای متعادل برای درخت موز مناسب هستند. مواظب باشید کود با تنه درخت برخورد نکند. کود را به صورت دایره‌ای اطراف درخت بریزید که یک متر از تنه درخت فاصله داشته باشد. در صورتی که قصد دارید درخت موز را در گلدان بکارید، باید از یک گلدان حداقل 25 لیتری برای کاشت استفاده کنید. گلدان‌های بزرگ تر بهتر هستند.

فاصله بین گیاهان: 1.5 تا 2 متر

عمق کاشت بذر: 2.5 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه زنی: یک تا 12 ماه

دمای مناسب برای جوانه زنی: 20 تا 25 درجه سانتی گراد

نور: آفتاب کامل، سایه-آفتاب
دما: 20 تا 25 درجه سانتی گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: بسیار زیبا
منطقه: گرمسیر، نیمه گرمسیر

موز بالبیزیانا در یک نگاه

نام علمی
Musa balbisiana
نام انگلیسی
Banana plant
نام فارسی
موز بالبیزیانا
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
_________
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!