بذر درخت مورینگا پرگرینا

بذر درخت مورینگا پرگرینا

8,000تومان
کد محصول: ex455
موجودی: تمام شد
مشاهده شده 7682 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

درخت مورینگا پرگرینا

مورینگا پرگرینا

مورینگا پرگرینا

مورینگا پرگرینا

مشخصات کلی درخت مورینگا پرگرینا

درخت مورینگا پرگرینا همچنین با نام گاز رخ و گز روغن نیز شناخته می شود. این درخت بومی شاخ آفریقا و شبه جزیره عربستان و مصر می باشد. مورینگا پرگرینا بسیار مقاوم بوده و در مناطق صخره ای و خشک و حتی مناطقی که هیچ گیاهی نمی تواند رشد کند، قادر به رشد است. ارتفاع مورینگا پرگرینا 6 تا 10 متر می شود. دارای برگ های بزرگ و شاخه های نازک آویزان می باشد. گل ها به رنگ سفید، قرمز یا صورتی هستند و در فصل بهار نمایان می شوند. از دانه های تولید شده توسط این درخت روغن بسیار با ارزشی تهیه می شود. این روغن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی دارد و همچنین در صنایع عطرسازی، ساخت روغن جلا، استفاده به عنوان سوخت نیز کاربرد دارد. از برگ درخت نیز برای تغذیه دام استفاده می شود. 

کاشت بذر درخت مورینگا پرگرینا

بهتر است بذر درخت گز روغنی به طور مستقیم در زمین کاشته شود، زیرا در صورتی که نهال در حین انتقال آسیب ببینید نمی‌تواند زنده بماند. یک ناحیه آفتابی دارای خاک سبک و شنی برای کاشت درخت گز روغنی انتخاب کنید. خاک‌های رسی و سنگین برای کاشت مناسب نیستند. گودال‌هایی با قطر و عمق 30 سانتی‌متر در خاک حفر کنید و آن را با خاک سبک پر نمایید. بهتر است کمپوست یا کود پوسیده با خاک مخلوط نمایید. هرچند درخت گز روغنی در خاک‌های فقیر نیز قادر به رشد است ولی کود یا کمپوست به رشد بهتر درخت کمک می‌کنند. در صورتی که خاک سنگین است یک گودال با قطر و عمق 90 سانتی‌متر حفر کنید و آن را با یک قسمت شن و ماسه و دو قسمت خاک اصلی و مقداری کود یا کمپوست پر نمایید. بذر درخت گز روغنی را به عمق 1 تا 1/5 سانتی‌متر در خاک بکارید، عمق کاشت از این میزان نباید بیشتر شود. خاک را مرطوب نگه دارید، مواظب باشید خاک بیش از حد خیس نشود زیرا باعث پوسیده شدن بذرها می‌شود. دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر درخت گز روغنی 21 تا 32 درجه سانتی‌گراد است. بذر درخت گز روغنی در شرایط مناسب 2 هفته بعد از کاشت جوانه می‌زند. موریانه‌ها ونماتدها می‌توانند نهال‌های جوان را از بین ببرند. مواظب این آفات باشید. بین نهال‌های درخت گز روغنی سه متر فاصله باید باشد. این درخت به آب زیادی نیاز ندارد و هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کافی است. زمانی که درخت به اندازه 20 تا 25 سانتی‌متر رسید، برای تشویق گیاه به رشد بیشتر، برگ‌های آن را برداشت کنید و یا نیمی از شاخه‌ها را قطع نمایید. در صورتی که می‌خواهید بذر را ابتدا در گلدان بکارید و سپس نهال را به زمین منتقل کنید، باید مواظب باشید نهال در حین انتقال دچار آسیب نشود. نهال را بعد از اینکه به ارتفاع 60 تا 90 سانتی‌متر رسید (حدودا شش ماه بعد از کاشت) به زمین منتقل کنید. درخت گز روغنی رشد سریعی دارد و در سال اول می‌تواند به ارتفاع 3 متر رشد کند.

فاصله کاشت بین گیاهان: 3متر

عمق کاشت بذر: 1.5تا 2 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: دوهفته

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 21 تا 32 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 21 تا 32 درجه سانتی گراد
خاک: دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی و تغذیه‌ای بالا
منطقه: گرمسیر، معتدل، نیمه سردسیر

درخت مورینگا پرگرینا در یک نگاه

نام علمی
Moringa peregrina
نام انگلیسی
Moringa peregrina
نام فارسی
درخت مورینگا پرگرینا
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
------
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!