بذر درخت گز روغنی

بذر درخت گز روغنی

9,000تومان
کد محصول: ex338
انبار تمام شد
مشاهده شده 4861 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

درخت گز روغنی

درخت گز روغنی

درخت گز روغنی

جوانه زنی درخت گز روغنی

مشخصات کلی درخت گز روغنی

درخت گز روغنی یک گیاه کمیاب و بسیار ارزشمند است و به دلیل خواص زیادی که دارد با نام درخت معجزه معروف شده است. این درخت همچنین با نام درخت مورینگا نیز شناخته می‌شود. درخت مورینگا بومی شمال هند است، اما امروزه در مناطق گرمسیری و  نیمه گرمسیری آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین نیز رایج شده است. درخت گز روغنی می‌تواند به ارتفاع 12 متر رشد کند، همه قسمت‌های درخت قابل استفاده هستند. این درخت خواص دارویی، بهداشتی و غذایی بسیاری دارد و از برگ، دانه، گل و چوب آن استفاده می‌شود. درخت گز روغنی بسیار مقاوم بوده و قادر به تحمل شرایط سخت و خشکی می‌باشد و در خاک‌های فقیر نیز قادر به رشد است. از جمله خواص دارویی درخت گز روغنی شامل: ضد التهاب، ضد کلسترول، تقویت سیستم ایمنی بدن، تحریک رشد مو، سلامت پوست، ضد افسردگی، تنظیم فشار خون، تقویت بینایی، آنتی اکسیدان، ضد سرطان، تنظیم قند خون، تقویت سیستم گوارشی، ضد قارچ و ... می‌باشد. درخت گز روغنی یا درخت مورینگا یکی از مفیدترین گیاهان در جهان است. کاشت این درخت از طریق بذر آسان است و رشد بسیار سریعی دارد. درخت گز روغنی در گلدان‌های بزرگ نیز قابل کاشت است. این درخت در مناطقی که دمای هوا در زمستان 6- تا 10 درجه سانتی‌گراد است قابل کاشت است. در مناطق سردتر باید در زمستان در محیط داخلی نگه داشته شود. درخت گز روغنی در مناطق گرمسیر، نیمه گرمسیر، معتدل و استوایی رشد بسیار خوبی دارد.

کاشت بذر درخت گز روغنی

بهتر است بذر درخت گز روغنی به طور مستقیم در زمین کاشته شود، زیرا در صورتی که نهال در حین انتقال آسیب ببینید نمی‌تواند زنده بماند. یک ناحیه آفتابی دارای خاک سبک و شنی برای کاشت درخت گز روغنی انتخاب کنید. خاک‌های رسی و سنگین برای کاشت مناسب نیستند. گودال‌هایی با قطر و عمق 30 سانتی‌متر در خاک حفر کنید و آن را با خاک سبک پر نمایید. بهتر است کمپوست یا کود پوسیده با خاک مخلوط نمایید. هرچند درخت گز روغنی در خاک‌های فقیر نیز قادر به رشد است ولی کود یا کمپوست به رشد بهتر درخت کمک می‌کنند. در صورتی که خاک سنگین است یک گودال با قطر و عمق 90 سانتی‌متر حفر کنید و آن را با یک قسمت شن و ماسه و دو قسمت خاک اصلی و مقداری کود یا کمپوست پر نمایید. بذر درخت گز روغنی را به عمق 1 تا 1/5 سانتی‌متر در خاک بکارید، عمق کاشت از این میزان نباید بیشتر شود. خاک را مرطوب نگه دارید، مواظب باشید خاک بیش از حد خیس نشود زیرا باعث پوسیده شدن بذرها می‌شود. دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر درخت گز روغنی 21 تا 32 درجه سانتی‌گراد است. بذر درخت گز روغنی در شرایط مناسب 2 هفته بعد از کاشت جوانه می‌زند. موریانه‌ها ونماتدها می‌توانند نهال‌های جوان را از بین ببرند. مواظب این آفات باشید. بین نهال‌های درخت گز روغنی سه متر فاصله باید باشد. این درخت به آب زیادی نیاز ندارد و هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کافی است. زمانی که درخت به اندازه 20 تا 25 سانتی‌متر رسید، برای تشویق گیاه به رشد بیشتر، برگ‌های آن را برداشت کنید و یا نیمی از شاخه‌ها را قطع نمایید. در صورتی که می‌خواهید بذر را ابتدا در گلدان بکارید و سپس نهال را به زمین منتقل کنید، باید مواظب باشید نهال در حین انتقال دچار آسیب نشود. نهال را بعد از اینکه به ارتفاع 60 تا 90 سانتی‌متر رسید (حدودا شش ماه بعد از کاشت) به زمین منتقل کنید. درخت گز روغنی رشد سریعی دارد و در سال اول می‌تواند به ارتفاع 3 متر رشد کند. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 3متر

عمق کاشت بذر: 1تا 1/5 سانتی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: دوهفته

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 21 تا 32 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 21 تا 32 درجه سانتی‌گراد
خاک: دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی و تغذیه‌ای بالا
منطقه: گرمسیر، معتدل، نیمه سردسیر

درخت گز روغنی در یک نگاه

نام علمی
Moringa oleifera
نام انگلیسی
moringa, drumstick tree, ben oil tree, benzoil tree
نام فارسی
درخت گز روغنی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
60 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!