بذر جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

بذر جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

9,500تومان
کد محصول: EX412
انبار 19
مشاهده شده 1202 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

نهال جیکاما

مشخصات کلی جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی بومی مکزیک بوده و همچنین با نام ترب مکزیکی و یا سیب زمینی شیرین مکزیکی هم شناخته می‌شود. این گیاه غده‌های خوراکی تولید می‌کند که تا حدودی شبیه سیب زمینی هستند و به صورت خام یا پخته شده قابل مصرف می‌باشند. این گیاه یک ساله است و شاخ و برگ آن به صورت رونده رشد می‌کند. دانه‌ها در غلاف‌هایی شبیه غلاف لوبیا شکل می‌گیرند، دانه‌های این گیاه سمی هستند و نباید خورده شوند و فقط ریشه این گیاه خوراکی است و طعم بسیار خوبی دارد و در غذاهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیب زمینی مکزیکی منبع غنی از ویتامین C، پروتئین و کربوهیدرات است. طعم شیرین آن به دلیل وجود الیگوفروکتوز می‌باشد که یک نوع پری بیوتیک است. 

کاشت بذر جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی

زمان کاشت بذر جیکاما در بهار بعد از اتمام سرما می‌باشد. ابتدا بذرها را به مدت 24 ساعت در آب گرم قرار دهید تا سرعت جوانه زنی افزایش پیدا کند. بذرها را می‌توان به صورت مستقیم در زمین کاشت یا ابتدا آن‌ها را در گلدان یا سینی نشا کاشت و سپس نهال‌ها را به زمین منتقل کرد. در صورتی که قصد دارید بذرها را در گلدان بکارید، می‌توانید چند هفته قبل از اتمام سرمای بهار اقدام به کاشت کنید و نهال‌ها را بعد از اتمام سرما به زمین منتقل نمایید. از یک خاک دارای زهکشی خوب برای کاشت بذر جیکاما استفاده کنید. بذرها را به عمق 6 میلی متر در خاک بکارید، بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید. بذر جیکاما 5 تا 18 روز بعد از کاشت جوانه می‌زند. گلدان‌ها را در یک مکان گرم و روشن (نور غیر مستقیم خورشید) قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی 22 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. جوانه زنی در دمای پایین انجام نمی‌شود یا مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. بعد از جوانه زنی گلدان‌ها را به یک پنجره آفتابی منتقل کنید. زمانی که نهال‌ها اولین مجموعه برگ حقیقی را تشکیل دادند، به آن‌ها کود دهید. از کودهای حاوی نیتروژن بالا برای گیاه سیب زمینی مکزیکی استفاده کنید. زمانی که اندازه نهال‌ها به 5 سانتی متر رسید می‌توانید آن‌ها را به زمین منتقل کنید. نهال‌ها را در یک خاک غنی با زهکشی خوب بکارید. مکانی که برای کاشت انتخاب می‌شود باید حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند. فاصله بین نهال‌های جیکاما را 30 سانتی متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت را 90 سانتی‌متر در نظر بگیرید. ماهی یک بار به گیاه کود دهید. گیاه جیکاما به صورت بالارونده رشد می‌کند. بهتر است اندازه گیاه بیشتر از یک متر نشود، زیرا انرژی گیاه صرف تولید شاخ و برگ می‌شود و ریشه‌های ضعیفی تولید می‌کند. بنابراین گیاه را هرس کنید و اجازه ندهید اندازه آن بیشتر از یک متر شود. این گیاه به آبیاری متوسطی نیاز دارد. خاک را مرطوب نگه دارید ولی بیش از اندازه آن را خیس نکنید. در صورت مشاهده گل، آن را بچینید. جیکاما معمولا به بیماری‌ها یا آفات مبتلا نمی‌شود. مانند سیب زمینی و دیگر غده‌های خوراکی، زمانی محصول برای برداشت آماده می‌شود که قسمت بالایی گیاه (قسمتی که روی زمین رشد می‌کند) شروع به از بین رفتن می‌کند. اندازه مطلوب غده‌ها برای برداشت 7 تا 13 سانتی‌متر می‌باشد. اگر قصد دارید سیب زمینی مکزیکی را بلافاصله مصرف نکنید، آن‌ها را نشویید. زمانی که قصد مصرف سیب زمینی‌ها را دارید، آن‌ها را بشویید. جیکاما را می‌توان در گلدان‌های بزرگ نیز پرورش داد.

فاصله بین گیاهان: 30 سانتی‌متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 90 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: 6 میلی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: 5 تا 18 روز

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 22 تا 25 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 22 تا 25 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای طعم عالی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی در یک نگاه

نام علمی
Pachyrhizus erosus
نام انگلیسی
Jicama, Mexican yam bean, Mexican turnip
نام فارسی
جیکاما یا سیب زمینی مکزیکی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
120-150 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!