بذر گل شمعدانی صورتی

بذر گل شمعدانی صورتی

6,500تومان
کد محصول: ex450
انبار 25
مشاهده شده 926 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

گل شمعدانی صورتی

گل شمعدانی صورتی

گل شمعدانی صورتی

جوانه زنی بذر شمعدانی

مشخصات کلی گل شمعدانی صورتی

گل شمعدانی از گل‌های بسیار محبوب است که نگهداری آسانی داشته و در رنگ‌های مختلفی وجود دارد. این واریته از گل شمعدانی گل‌های صورتی بسیار زیبا و خوش رنگی تولید می‌کند. گل شمعدانی هم در خانه و هم در زمین به آسانی رشد می‌کند. حتی در طول ماه‌های زمستان نیز گل دارد. در صورتی که گل شمعدانی نور کافی دریافت کند و در طول زمستان از سرما و یخ زدگی محافظت شود، می‌تواند در تمام طول سال گل بدهد. این گل چندساله است ولی در مناطقی که زمستان‌های سردتر از 7- درجه سانتی گراد دارند، به صورت یک ساله رشد می‌کند. در چنین مناطقی می‌توان گل شمعدانی را در گلدان کاشت تا در طول زمستان به محیط داخلی مانند خانه یا گلخانه انتقال داده شود. گل‌های شمعدانی که با بذر رشد می‌کنند عملکرد خیلی خوبی دارند اما از زمان جوانه زدن تا گلدهی ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین بهتر است کاشت بذر را زمستان انجام دهید تا گیاه در بهار به گلدهی برسد.

کاشت بذر گل شمعدانی صورتی

قبل از کاشت برای اینکه جوانه زنی سریع تر انجام شود، یک شکاف کوچک در پوسته بذر ایجاد کنید. یا می‌توانید بذر را به کاغذ سنباده بمالید تا پوسته آن نازک شود. بذر شمعدانی را در خاک مخصوص گلدان بکارید. خاک باید مرغوب بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. بذر گل شمعدانی را با لایه نازکی خاک (در حد 3 میلی متر) بپوشانید سپس خاک را مرطوب کنید. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. رطوبت کافی باعث سرعت بخشیدن به عمل جوانه زنی می‌شود. اگر اتاق شما هوای خشکی دارد، گلدان را در یک پلاستیک قرار دهید یا روی گلدان پلاستیک بکشید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را بردارید. بذرهای گل شمعدانی معمولا یک تا چهار هفته طول می‌کشد تا جوانه بزنند. بعد از جوانه زنی، 12 تا 16 هفته طول می‌کشد تا گیاه گل بدهد. به همین دلیل باید بذر شمعدانی را زودتر در خانه کاشت تا در بهار گل بدهد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گل شمعدانی 22 تا 25 درجه سانتی گراد است. گلدان را در یک مکان روشن (نور غیر مستقیم) قرار دهید.

رطوبت را مرتب چک کنید و اجازه ندهید خاک خشک شود. در صورت نیاز در طول هفته، دو یا چند بار به گیاه آب دهید. اگر هر دو هفته یک بار به گیاه کود محلول در آب بدهید، گیاه شما بهترین عملکرد را خواهد داشت. زمانی که اندازه نهال‌های شمعدانی به 15 سانتی متر رسید، آن‌ها به گلدان‌های بزرگتر انتقال دهید. پس از انتقال نهال به گلدان بزرگتر، هفته‌ای یک بار گیاه را به صورت عمیق آبیاری کنید. در صورتی که نهال شما به صورت علفی رشد می‌کند، نوک آن را هرس کنید تا به رشد جدید تشویق شود و پرپشت تر گردد.

زمان کاشت نهال شمعدانی در زمین، فصل بهار بعد از اتمام سرما می‌باشد. قبل از کاشت نهال شمعدانی در زمین، باید ابتدا آن را مقاوم کنید تا با شرایط جدید سازگار شود. گلدان‌ها را به مدت یک تا دو هفته، هر روز به مدت چند ساعت در فضای باز قرار دهید. هر روز ساعت قرار گیری گلدان در فضای باز را بیشتر کنید تا به جایی برسید که تمام روز در فضای باز باشد. 
نهال گل شمعدانی را در آفتاب کامل بکارید. این گیاه به حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. قبل از کاشت خاک را با کمپوست یا کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید تا خاک غنی شود و زهکشی آن نیز بهبود یابد. 
در صورتی که قصد دارید گل شمعدانی را در گلدان نگه دارید، از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 30 سانتی متر استفاده کنید. برای شمعدانی یک ساله، می‌توانید از یک گلدان با قطر و عمق 25 سانتی متر نیز استفاده نمایید. از یک خاک مرغوب دارای زهکشی خوب برای پر کردن گلدان استفاده کنید. خاک‌های آماده کاشت مخصوص گلدان مناسب هستند. گلدان را در مکانی قرار دهید که روزانه حداقل 6 ساعت نور مستقیم داشته باشد.

فاصله کاشت بین گیاهان: 30 سانتی متر

عمق کاشت بذر: 3 میلی متر

مدت زمان جوانه زنی: یک تا چهار هفته

دمای مناسب برای جوانه زنی: 22 تا 25 درجه سانتی گراد

نور: آفتاب کامل، سایه-آفتاب
دما: 22 تا 25 درجه سانتی گراد
خاک: دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: بسیار زیبا، مقاوم
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

گل شمعدانی صورتی در یک نگاه

نام علمی
Pelargonium
نام انگلیسی
Pink Geraniums
نام فارسی
گل شمعدانی صورتی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
80-110 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!