بذر گیاه اناریجه

بذر گیاه اناریجه

4,800تومان
کد محصول: ex434
انبار 27
مشاهده شده 9660 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

گیاه اناریجه یا انارجی

گیاه اناریجه

گیاه اناریجه

گیاه اناریجه

مشخصات کلی گیاه اناریجه یا انارجی

گیاه اناریجه همچنین با نام گیاه انارجی هم شناخته می‌شود. این گیاه یک ساله یا دو ساله می‌باشد. اناریجه گیاه محلی شمال کشور است. این گیاه یک سبزی خوش طعم و خوشبو است که تقریبا شبیه جعفری می‌باشد و می‌تواند به ارتفاع 180 سانتی‌متر رشد کند. گیاه اناریجه به صورت طبیعی در مراتع و جنگل‌های شمال کشور می‌روید و درغذاهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبزی در غذاهایی مثل  آش خمی، آش شوربا، آش دوغ، آش ماستی، کوکو سبزی و به خصوص مرغ شکم پُر و ماهی شکم پُر استفاده می‌شود و طعم بسیاری خوبی به غذا می‌بخشد. علاوه بر طعم خوبی که دارد، این گیاه دارای خواص دارویی بسیار زیادی می‌باشد. از جمله خواص آن شامل خواص ضد سرطان و خواص ضد میکروبی است. گیاه اناریجه در سایه هم به خوبی رشد می‌کند.

کاشت بذر گیاه اناریجه یا انارجی

اناریجه در دو نوبت بهاره و پاییزه در زمینی که دارای خاک سبک می‌باشد کاشته می‌شود. قبل از کاشت بهتر است کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط شود.  خاک‌های لوم شنی یا خاک‌های آلی فاقد کلوخ یا سنگ ترجیح داده می‌شود. اناریجه را به صورت خطی یا ردیفی کشت می‌کنند که فاصله بین ردیف‌ها یا خطوط را حدود 40 سانتی‌متر و فواصل بوته‌ها را 10 تا 15 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند و همچنین به صورت دستپاش نیز در سطوح کم کشت می‌شود. عمق کاشت بذر اناریجه 5 میلی‌متر است. بذر اناریجه زمانی که دمای خاک 7 تا 30 درجه سانتی‌گراد جوانه می‌زند ولی بهترین دما برای جوانه‌زنی بذر اناریجه 12 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. بذر اناریجه در دمای بالای 35 درجه سانتی‌گراد جوانه نمی‌زند. جوانه‌زنی بذر اناریجه یک تا چهار هفته طول می‌کشد. خاک باید مرطوب نگه داشته شود. وجود رطوبت کافی در فصل رشد بسیار مهم است. گیاه اناریجه دو ماه بعد از کاشت قابل برداشت است و دوره برداشت چندین ماه طول می‌کشد. این گیاه در گلدان هم قابل کاشت می‌باشد و می‌توان آن را به راحتی در خانه هم پرورش داد. گیاه اناریجه در آفتاب کامل و سایه رشد می‌کند.

فاصله بین گیاهان: 10 تا 15 سانتی‌متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 40 سانتی‌متر

عمق کاشت بذر: 5 میلی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: یک تا چهار هفته

دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 12 تا 24 درجه سانتی‌گراد

نور: آفتاب کامل، سایه
دما: 12 تا 24 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: خوش طعم و معطر، دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

گیاه اناریجه یا انارجی در یک نگاه

نام علمی
Froriepia subpinnata
نام انگلیسی
Froriepia
نام فارسی
گیاه اناریجه یا انارجی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
60 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک تا دو ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!