بذر اکالیپتوس

بذر اکالیپتوس

12,500تومان
کد محصول: ex489
موجودی: 37
مشاهده شده 7008 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

اکالیپتوس

 اکالیپتوس

بذر اکالیپتوس

بذر اکالیپتوس

مشخصات کلی اکالیپتوس

اکالیپتوس درختی همیشه سبز است، رشد بسیار سریعی دارد و به سرعت می تواند تا ارتفاع 45 متر رشد کند. این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی نیز نگه داری می شود. اکالیپتوس در مناطق گرمسیر تا نیمه سردسیر، در فضای باز قابل کاشت است. گیاه اکالیپتوس سرما را تا دمای 3- درجه تحمل می کند. در مناطق سردسیر باید به صورت آپارتمانی پرورش داده شود. برگ های اکالیپتوس یک داروی گیاهی سنتی است. اسانس موجود در برگ ها یک ضد عفونی کننده قوی است و در سرتاسر جهان برای تسکین سرفه و سرماخوردگی، گلودرد و سایر عفونت ها استفاده می شود. اسانسی که از برگ ها به دست می آید ضد باکتری است. اسانس به دست آمده از گونه های مختلف اکالیپتوس یک ضد عفونی کننده بسیار قوی است. از عصاره اکالیپتوس برای درمان بریدگی ها و عفونت های پوستی نیز می توان استفاده کرد. همچنین می توان آن را برای درمان انسداد مجاری بینی استنشاق نمود و می توان آن را برای گلودرد غرغره کرد. یک اولئو رزین از درخت تراوش می کند. همچنین با ایجاد برش هایی در تنه می توان آن را از درخت به دست آورد. این رزین حاوی تانن بوده و به شدت قابض است، به صورت داخلی در درمان اسهال و التهاب مثانه استفاده می‌شود.

کاشت بذر اکالیپتوس

هر زمان از سال می توانید اقدام به کاشت بذر اکالیپتوس کنید. ابتدا بذرها را در گلدان یا سینی نشا بکارید. از خاک مخصوص گلدان برای کاشت استفاده کنید. بذرها را روی سطح خاک فشار دهید، روی بذرها خاک نریزید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید و تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. برای حفظ رطوبت می توانید روی گلدان پلاستیک بکشید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر اکالیپتوس 18 تا 24 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی در این دما 2 تا 4 هفته طول می کشد. بذرهای اکالیپتوس ممکن است به صورت نامنظم جوانه بزنند. اگر بعد از گذشت 6 هفته جوانه زنی انجام نشد، گلدان را به مدت 3 تا 4 هفته در یخچال قرار دهید. بعد از گذشت این مدت، گلدان را در دمای 18 تا 24 درجه قرار دهید. در صورتی که قصد دارید اکالیپتوس را در زمین بکارید، در بهار بعد از رفع سرما اقدام به کاشت نهال کنید. زمان کاشت نهال اکالیپتوس در زمین، از بهار تا اواسط تابستان می باشد.  فاصله کاشت بین نهال ها را 5 تا 7 متر در نظر بگیرید. قبل از کاشت نهال در زمین، خاک را با کمپوست یا کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید تا زهکشی خاک بهبود یابد و گیاه نیز عملکرد بهتری داشته باشد. در صورتی که قصد دارید اکالیپتوس را در گلدان پرورش دهید، از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 20 سانتی متر استفاده کنید. گیاه اکالیپتوس را در یک مکان با حداقل روزی شش ساعت نور مستقیم خورشید بکارید. این گیاه به آبیاری متوسطی نیاز دارد. آبیاری با توجه به دمای هوا و بافت خاک متفاوت می باشد. از خیس شدن بیش از حد خاک اجتناب کنید، همچنین اجازه ندهید خاک خشک شود.

فاصله کاشت بین گیاهان (در زمین): 5 تا 7 متر

عمق کاشت بذر: روی بذر خاک نریزید

مدت زمان جوانه زنی: 2 تا 4 هفته

دمای مناسب برای جوانه زنی: 18 تا 24 درجه سانتی گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 18 تا 24 درجه سانتی گراد
خاک: دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر تا نیمه سردسیر

اکالیپتوس در یک نگاه

نام علمی
Eucalyptus citriodora
نام انگلیسی
Lemon Scented Gum
نام فارسی
اکالیپتوس سیری دورا
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
______
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
چندساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!