بذر گردو پر محصول دیرگل

بذر گردو پر محصول دیرگل

8,200تومان
کد محصول: walnut
انبار تمام شد
مشاهده شده 50930 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

بهترین نوع گردو در بیشتر مناطق ایران گردو پاکوتاه پر محصول است که دیرگل می‌باشد. این درخت گردو در هر بند 2 تا 3 گردو می‌بندد و وزن گردوها بسیار بالاست به طوری که بیشترین میزان باردهی را در واحد سطح دارد. یکی از مزایایی که این گردو نسبت به دیگر انواع گردو دارد دیرگل بودن آن است. گردو‌های دیرگل در مناطقی که سرمای بهاره دارند آسیب کمتری می‌بینند. برخی مزایای این نژاد به شرح زیر است:

 1. این درخت گردو سال یار نیست و هر سال بار می‌دهد.
 2. در هر بند 2 تا 3 عدد گردو با سایز درشت و بازارپسند می بندد.
 3. هیچ کدام از گردوها پوچ نیست و برخلاف گردو‌های خوشه‌ای تمام گردوها پرمغز و سالم هستند.
 4. اندازه درخت بین گردوهای پاکوتاه و پابلند است به طوری که این درخت گردو چتر وسیعی خواهد زد اما ارتفاع بالایی نخواهد داشت که سبب افزایش باردهی گردو می‌شود و از طرفی چیدن گردو بسیار ساده است.
 5. این درخت گردو از مقاومت بالایی به انواع بیماری‌ها و آفات دارد.
 6. مقاومت به خشکی بالایی در این نژاد دیده شده است، در مناطق خشک و کم آب درختان گردو این نژاد رشد کندی پیدا می‌کنند اما خشک نمی‌شوند.
 7. گردوها پوسته نازکی دارند و مغر گردو به راحتی از پوسته جدا می‌شود.
 8. برخلاف گردوهای خوشه‌ای گروهای این نژاد بسیار چرب است و روغن بالایی دارد.
 9. درختان گردو این نژاد پس از سال سوم باردهی را آغاز می‌کنند. البته باردهی به نوع هرس و رسیدگی و همین طور پرورش و منطقه کاشت بستگی دارد. در واقع این نژاد گردو زودبارده است.

پاسخ سوالاتی که همیشه برای افرادی که می‌خواهند درخت گردو بکارند پیش می‌آید:

 • چرا گردو خوشه ای توصیه نمی شود؟
 • گردو خوشه‌ای تعداد زیادی بار می‌دهد ولی وزن کمتری از گردو‌های پرمحصول غیر خوشه‌ای دارد. مقاومت درختان گردو خوشه‌ای بسیار کم است و در استرس‌های پرورشی در سرما و گرمای شدید یا کم‌آبی و بیماری‌ها زود از پا در می‌آیند. طول عمر اقتصادی زیر 15 سال برای بیشتر انواع گردو خوشه‌ای پیش بینی می‌شود اما گروهای دیگر صدها سال در سلامت کامل محصول خوبی تولید می‌کنند و در آخر چوب باارزش و گران‌قیمتی خواهند داشت. گردوهای خوشه ای در اقلب موارد تعداد زیادی میوه پوچ خواهند داشت و در صورت عدم رسیدگی به موقع بیشتر بار درخت یا می ریزد، یا از سایز بازارپسند بسیار ریزتر است و یا خراب خواهد شد.

 

 • میزان باردهی درخت گردو چقدر است؟
 • درخت گردو پرمحصول هر چه بزرگ‌تر و مسن‌تر شود بار بیشتری تولید می‌کند. میزان باز تازه گردو 5 ساله این نژاد می‌تواند به سادگی به 100 کیلوگرم برسد و در سنین بالاتر از یک تن تجاوز کند. توجه کنید این مقدار برای گردو تازه است و برای گردو بدون پوست و خشک شده متفاوت خواهد بود.

 

 • درخت گردو پاکوتاه بهتر است یا پابلند؟
 • برای تولید تجاری درخت پاکوتاه توصیه می‌شود. زیرا باردهی در واحد سطح و بارچینی آسان تری دارد. درختان گردو پاکوتاه برای کاشت اقتصادی مناسب تر هستند.

 

 • بهترین نوع گردو در ایران چیست؟
 • در حال حاضر این رقم به عنوان بهترین گردو پرمحصول ایرانی از جانب گروه بذرام تایید شده است. درخت مادری حدود 10 سال سن دارد و سالانه بیش از 150 کیلوگرم گردوی خشک (بدون پوست سبز) تولید می‌کند. نکته جالب توجه قرارگیری این درخت در منطقه کوهپایه‌ای با سرمای بهاره است که با وجود این مشکل بزرگ، به دلیل دیرگل بودن تا به حال محصول این درخت تحت تاثیر سرما و یخ بهاره قرار نگرفته.

گردو پرمحصول دیرگل

اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!