بذر هویج زرد ایرانی

بذر هویج زرد ایرانی

2,400تومان
کد محصول: ex339
انبار 45
مشاهده شده 4013 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

هویج زرد ایرانی

هویج زرد ایرانی

هویج زرد ایرانی

جوانه زنی بذر هویج

مشخصات کلی هویج زرد ایرانی

هویج زرد ایرانی با نام هویج وحشی، زردک و هویج نرگسی هم شناخته می‌شود. این هویج دارای اثرات ضد میکروبی قوی بوده و قند و آهن بیشتری نسبت به هویج معمولی دارد. به همین دلیل این هویج برای کم خونی توصیه می‌شود. همچنین طعم بسیار خوبی دارد و در پخت غذا، درست کردن مربا و ... نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هویج زرد ایرانی علاوه بر طعم خوبی که دارد، دارای خواص دارویی بسیاری است و برای سلامت پوست، چشم، دستگاه گوارش، دندان، بهبود زخم، کاهش التهاب، کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی مفید می‌باشد. 

کاشت بذر هویج زرد ایرانی

هویج در دو نوبت بهاره و پاییزه در زمینی که دارای خاک سبک و پوک می باشد کاشته می‌شود. قبل از کاشت بهتر است کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط شود.  خاک‌های لوم شنی یا خاک‌های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه‌های صاف و راست ترجیح داده می‌شود. میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه موثر است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک‌های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک‌های نرم، نازک و بلند می‌شود. هویج را به صورت خطی یا ردیفی کشت می‌کنند که فاصله بین ردیف‌ها یا خطوط را حدود 40 سانتی‌متر و فواصل بوته‌ها را 10 تا 15 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند و همچنین به صورت دستپاش نیز در سطوح کم کشت می‌شود. عمق کاشت بذر هویج 5 میلی‌متر است. بذر هویج زمانی که دمای خاک 7 تا 30 درجه سانتی‌گراد جوانه می‌زند ولی بهترین دما برای جوانه‌زنی بذر هویج 12 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. بذر هویج در دمای بالای 35 درجه سانتی‌گراد جوانه نمی‌زند. جوانه‌زنی بذر هویج یک تا سه هفته طول می‌کشد. خاک باید مرطوب نگه داشته شود. وجود رطوبت کافی در فصل رشد بسیار مهم است. تحت شرایط کم آب، طعم هویج بسیار تند و شدید می‌گردد و در خاک‌های با رطوبت زیاد، ریشه‌ها کم رنگ می‌گردند. برای مصرف تازه هویج، هنگامی که قطر اغلب ریشه‌ها در محل طوقه به 2/5 تا 3/5 سانتی‌متر برسد برداشت می‌کنند.

فاصله کاشت بین گیاهان: 10 تا 15 سانتی‌متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 40 سانتی‌متر 

عمق کاشت بذر: 5 میلی‌متر

مدت زمان جوانه‌زنی: یک تا سه هفته

زمان کاشت: بهار و پاییز

نور: آفتاب کامل
دما: 7 تا 30 درجه سانتی‌گراد
خاک: سبک دارای زهکشی خوب
آب: بالا
مزیت: دارای خواص دارویی
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

هویج زرد ایرانی در یک نگاه

نام علمی
Daucus carota
نام انگلیسی
Wild carrot
نام فارسی
هویج زرد ایرانی
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
65-85 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!