بذر کدو ماری

بذر کدو ماری

19,500تومان
کد محصول: EX413
انبار تمام شد
مشاهده شده 3619 بار

گزینه های در دسترس

توضیحات محصول

کدو ماری

گیاه کدو ماری

کدو ماری

کدو ماری

مشخصات کلی کدو ماری

کدو ماری یک گیاه رونده بومی آسیا است که میوه‌های بلندی تولید می‌کند. میوه‌ها می‌توانند به اندازه 2 متر رشد کنند. میوه‌ها سبز رنگ هستند  و تا حدودی شبیه کدو می‌باشند، زمانی که میوه‌ها خیلی بزرگ می‌شوند و به بلوغ می‌رسند، رنگ آن‌ها قرمز می‌شود. کدوها معمولا زمانی که نابالغ هستند برداشت می‌شوند. برگ‌ها نیز اندازه بزرگی دارند و 25 سانتی‌متر می‌باشند. گیاه کدو ماری گل‌های سفیدی تولید می‌کند که در شب باز می‌شوند. میوه‌ها در غذاهای جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا استفاده می‌شوند و محبوبیت زیادی دارند. کدو ماری بالغ خمیر قرمز رنگی دارد که در آفریقا به جای گوجه فرنگی از آن استفاده می‌شود.

کاشت بذر کدو ماری

پوسته بذر کدو ماری بسیار سخت است و قبل از کاشت باید شکافی در پوسته بذر ایجاد کرد در غیر این صورت جوانه زنی ممکن است بیش از یک ماه طول بکشد. شکاف را به گونه ای در پوست بذر ایجاد کنید که قسمت داخلی بذر آسیب نبیند. همچنین می‌توان بذرها را به کاغذ سنباده مالید تا پوسته آن نازک شود. بذرها را به مدت 12 ساعت در آب بخیسانید. ظرف آب را در یک مکان گرم مثل بالای یخچال قرار دهید. سپس هر بذر را به عمق نیم تا یک سانتی متر در یک گلدان کوچک حاوی خاک دارای زهکشی خوب بکارید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید و روی گلدان پلاستیک بکشید تا رطوبت خاک حفظ شود. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید ولی بیش از حد آن را خیس نکنید. گلدان‌ها را در یک جای گرم قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کدو ماری 27 تا 32 درجه سانتی‌گراد است. جوانه زنی معمولا 10 تا 30 روز بعد انجام می‌شود. بعد از جوانه زنی، پلاستیک را بردارید. نهال‌های کدو ماری را در بهار، زمانی که هوا گرم شده و سرما به طور کامل رفع شده است به زمین منتقل کنید. فاصله بین نهال‌ها را 60 سانتی‌متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت را 1/5 متر در نظر بگیرید. نهال‌ها را در یک خاک غنی دارای زهکشی خوب بکارید. مکان کاشت باید حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم دریافت کند. گیاه کدو ماری رونده است و برای رشد به داربست نیاز دارد. به طور مرتب به گیاه آب دهید و خاک را مرطوب نگه دارید. در صورت مشاهده علف‌های هرز، آن‌ها را از بین ببرید. هر ماه یک بار به گیاه کود دهید. کودهای NPK 10-10-10 مناسب هستند. 

فاصله کاشت بین گیاهان: 60 سانتی متر، فاصله بین ردیف‌های کاشت: 1/5 متر

عمق کاشت بذر: نیم تا یک سانتی متر

مدت زمان جوانه زنی: 10 تا 30 روز

دمای مناسب برای جوانه زنی: 28 تا 32 درجه سانتی گراد

نور: آفتاب کامل
دما: 27 تا 32 درجه سانتی‌گراد
خاک: غنی دارای زهکشی خوب
آب: متوسط
مزیت: دارای میوه‌های منحصر به فرد
منطقه: گرمسیر، معتدل، سردسیر

کدو ماری در یک نگاه

نام علمی
Trichosanthes cucumerina
نام انگلیسی
Snake Gourd, Serpent Gourd, Chichinda, Padwal
نام فارسی
کدو ماری
دوره رشد تا بلوغدرباره دوره رشد تا بلوغ
مقدار زمانی که از کاشت بذر تا برداشت محصول طول می‌کشد.
60-90 روز
دوره زندگیدرباره دوره زندگی
گیاهان به صورت یک ساله (یک فصل رشد) یا چندساله (گیاهان دایمی یا درختان) رشد می‌کنند. همچنین برخی گیاهان برای بلوغ به دو سال زمان نیاز دارند.
یک ساله
وضعیت هیبریددرباره وضعیت هیبرید
هیبرید: بذرهای این دسته نتیجه تلاقی دو یا چند خط پدری و مادری هستند. معمولا برای افزایش عملکرد و بهبود صفات هیبرید صورت می‌گیرد. گرده افشانی باز: یا غیر هیبرید که توانایی بازتولید خود را دارند و صفات تقریبا پایداری در نسل‌های بعدی خواهد داشت. موروثی: در این نوع بذرها خلوص ژنتیکی بسیار بالاست. بذرهای موروثی باید بیش از 50 سال در خود تکثیر شوند تا خلوص و پایداری صفات بالایی بدست آید
گرده‌افشانی باز
ویژگی‌ها
اسلایدر اضافی: محصولی برای نمایش وجود ندارد!