قلمه زدن انگور

کاشت قلمه انگور

درخت انگور

 

برداشت انگور تازه و آب‌دار مستقیم از یک درخت انگور به معنای واقعی لذت بردن از میوه‌هایی است که با تلاش خودتان به دست آورده‌اید. تولید انگور، چه در مقیاس بزرگ و چه در سطح کوچک، کار ساده‌ای نیست، اما با یک درخت انگور آغاز می‌شود. به جای خرید گیاه از فروشگاه‌های کشاورزی، می‌توانید از یک درخت انگور بالغ یک قلمه بگیرید و درختی مشابه با انگور والد پرورش دهید. پس از قلمه گیری، آن را به رشد ریشه تشویق کنید، که می‌تواند با یک لیوان یا بطری آب ساده انجام شود. انگور بسته به نوع آن، در مناطق سردسیر تا گرمسیر قابل کاشت و پرورش است.

زمان قلمه زدن انگور

زمان قلمه زدن انگور

در اواخر پاییز یا اوایل زمستان (دوره خواب گیاه)، یک قلمه حدودا یک ساله از گیاه انتخاب کنید که حداقل قطر آن به اندازه یک مداد باشد. شاخه‌های یکساله در واقع شاخه‌های جدیدی هستند که گیاه در طول تابستان تولیده کرده است. شاخه انتخاب شده را درست بالای نقطه‌ای که از شاخه دیگری رشد می‌کند، برش دهید. 

آماده کردن قلمه انگور

قلمه را به قسمت‌هایی به طول 20 تا 25 سانتی متر برش دهید که از پایین قلمه شروع می‌شود، که جوانه‌های بیشتری نسبت به بالای قلمه دارد. جوانه‌ها به صورت برجستگی‌های نوک تیز در امتداد ساقه ظاهر می‌شوند. در انتهای پایین هر قسمت یک برش مورب ایجاد کنید و انتهای بالای آن را به صورت صاف ببرید تا به راحتی بتوانید بین دو انتهای قلمه تمایز ایجاد کنید. انتهای پایین قلمه ریشه تولید می‌کند در حالی که قسمت بالایی، شاخه‌ها را تولید می‌کند. بعضی از باغبان‌ها انتهای پایین قلمه را به صورت صاف برش می‌دهند، اما یک برش زاویه دار سطح بیشتری برای جذب آب دارد. 

قلمه انگور

ریشه دار کردن قلمه انگور در آب

ریشه دار کردن قلمه انگور

با استفاده از چاقوی تیز همه جوانه‌ها را از قلمه انگور جدا کنید، به جز دو جوانه بالای هر قسمت قلمه. جوانه‌ها، برجستگی‌های نوک تیز، اگر پس از کاشت روی قلمه باقی بمانند، می‌توانند شاخه‌های زیرزمینی نامطلوبی ایجاد کنند.
انتهای پایه هر برش را برای چند ثانیه در یک پودر هورمون ریشه زا فرو کنید. این پودر رشد ریشه را تحریک می‌کند. 
قلمه‌ها را در یک لیوان یا بطری بلند قرار دهید. به اندازه کافی آب خنک به لیوان یا بطری اضافه کنید تا انتهای قلمه برش خورده کاملاً با آب پوشانده شود.
قلمه‌های انگور را حدود شش هفته در آب بگذارید، یا تا زمانی که ریشه‌های زیادی به طول 2.5 سانتی متر ایجاد شود. آب را مرتباً با آب تازه عوض کرده و دوباره پر کنید. اجازه ندهید آب کثیف به نظر برسد.

کاشت قلمه انگور

هر قلمه ریشه دار را در یک گلدان حاوی مخلوط گلدان شامل سه قسمت شن و ماسه درشت یا پرلیت و یک قسمت از پیت ماس بکارید. انتهای پایه هر قلمه را در عمق ظرف قرار دهید. فقط جوانه‌های بالایی، باید بالای خاک قرار بگیرند. گلدان‌های با عمق حداقل 20 سانتی متر برای کاشت قلمه انگور مناسب هستند زیرا قبل از انتقال قلمه‌ها به زمین، نیاز به فضای کافی برای رشد دارند. هر قلمه را در گلدان مجزا بکارید، در صورتی که قلمه‌ها کنار هم کاشت شوند برای دریافت آب و مواد مغذی با هم رقابت می‌کنند.
خاک گلدان را در صورت نیاز آبیاری کنید تا کمی مرطوب باشد اما خیلی مرطوب نباشد. زیاد آبیاری نکنید زیرا آبیاری باعث می‌شود که ریشه‌ها خنک باشند و این کار باعث ادامه رشد ریشه می‌شود.
زمانی که هوا گرم شد نهال‌های انگور را در زمین بکارید. معمولا اوایل تا اواسط بهار زمان مناسبی برای کاشت نهال‌های انگور در زمین است. نهال‌ها را به عمق گلدانی که در آن کاشته شده‌اند، در زمین قرار دهید. فاصله بین نهال‌های انگور را 2.5 متر در نظر بگیرید.

کاشت قلمه انگور

 

 

آموزش ثبت نام و خريد از سايت بذرام

جهت ارتباط از طریق تلگرام با کارشناس فروش کلیک کنید.

اگر این مطلب مفید است، شاید یکی از دوستان شما نیز به آن احتیاج داشته باشد. آن را به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط

نظرات

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ