آموزش کاشت تره فرنگی و پیاز

آماده سازی خاک برای کاشت تره فرنگی و پیاز:

تره فرنگی و پیاز به یک خاک حاصلخیز با زهکشی خوب نیاز دارند و PH مناسب خاک برای رشد تره فرنگی و پیاز 6 تا 7 می باشد. خاک های لوم شنی برای کاشت تره فرنگی و پیاز ایده آل هستند. نور کامل برای رشد بهینه نیاز است. از کاشت تره فرنگی و پیاز در مجاورت سایر محصولاتی که روی آن ها سایه می اندازند اجتناب کنید. قبل از کاشت به خاک کمپوست و کود و دیگر مواد مغذی اضافه کنید. به طور منظم تست خاک انجام دهید تا مواد مورد نیاز تعیین شود.

کاشت:

پیاز: قبل از کاشت در زمین، بذرها را در سینی نشا به صورتی که خاک روی بذرها را بپوشاند بکارید، وقتی گیاه مقداری بلند شد، گیاهان را با عمق 3 سانتی متر و فاصله 10 سانتی متر از یکدیگر در هر ردیف بکارید. فاصله ردیف ها با یکدیگر 30 تا 45 سانتی متر باید باشد. اگر شما می خواهید محصول را در طول فصل رشد به عنوان پیاز سبز برداشت کنید آن ها را با فاصله 2 اینچ از یکدیگر بکارید.

تره فرنگی: بذرها را در سینی نشا بکارید به صورتی که خاک روی بذرها را بپوشاند. وقتی که گیاه مقداری بلند شد آن ها را در زمین با عمق 12 سانتی متر و فاصله 12 سانتی متر از یکدیگر در هر ردیف بکارید. فاصله ردیف ها با یکدیگر 50 سانتی متر باید باشد. در هر سوراخ یک گیاه بکارید. خاک اطراف گیاه را سفت نکنید.

آبیاری:

بعد از کاشت بلافاصله آبیاری کنید. سیستم های ریشه ای کم عمق مثل پیاز و تره فرنگی به آبیاری مکرر نیاز دارند. آبیاری قطره ای را به جای آبیاری فوقانی که موجب بیماری برگی می شود توصیه می کنیم .  زمانی که بلوغ نزدیک است آبیاری باید قطع شود.

بیماری ها، حشرات و علف های هرز:

گردش هوای کافی در کاهش خطر ابتلا به بیماری برگی کمک می کند. یک نوع حشرات بالدار و سیاه شایع ترین آفات پیاز هستند. در طول زمستان با نگه داشتن زمین از علف های هرز و بقایای محصول جمعیت این حشرات کاهش پیدا می کنند. کنترل علف های هرز در موفقیت محصول پیاز حیاتی است. کشت را به دقت انجام دهید به طوری که نه ساقه گیاه و نه ریشه آن ها آسیب ببیند. استفاده از کود گیاهی ارگانیک در کنترل علف های هرز و حفظ رطوبت کمک می کند.

برداشت و ذخیره سازی:

پیاز: زمانی که پیاز بالغ می شود نوک گیاه شروع به زرد شدن و افتادن می کند. اگر نوک گیاه بیش از حد خم شود اندازه پیاز کاهش پیدا می کند. هنگامی که حدود 50 درصد بالای گیاه خم شد پیازها را از زمین بیرون آورید و اجازه دهید 2 تا 7 روز در آفتاب خشک شوند (بستگی به آب و هوای منطقه دارد). اگر آب و هوا بارانی باشد پیاز را می توان در یک انبار یا گلخانه نگه داری کرد. پیاز را در کیسه های مشبک یا جعبه های کم عمق و سرد با رطوبت نسبی 65 تا 70 درصد ذخیره کنید . پیاز شیرین آب بیشتری دارد و بیشتر از چند هفته آن را ذخیره نکنید. پیاز تند را به مدت طولانی تری می توان ذخیره کرد. برای جلوگیری از پوسیدگی پیازهای ذخیره شده، باید آن ها را طبقه بندی کرد.

تره فرنگی: تره فرنگی را می توان برای چند هفته ذخیره کرد. تره فرنگی را در جعبه های خنک و مرطوب نگه دارید. رسیدن نور به تره فرنگی باعث می شود تره فرنگی سبز باقی بماند.

محصولات مرتبط

نظرات

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ