کاشت بذر گوجی بری

 

گیاه گوجی‌بری (Goji Berries) بومی هیمالیا است و میوه‌های خوراکی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، آمینو اسید، مواد معدنی و پروتئینی ضروری، تولید می‌کند. کسانی که مایل به استفاده از این میوه‌های سالم هستند می‌توانند با کاشت این گیاه پول خود را ذخیره کنند. شکل ظاهری این گیاه به صورت درختچه است و در زمستان‌های سرد دوام میاورد و برای میوه دادن 2 سال زمان می‌برد. کاشت گیاه گوجی‌بری نیاز به داشتن صبر و آگاهی از الزامات نحوه‌ی مراقبت دارد. 

 

درختچه گوجی بری


جوانه‌زنی بذر گوجی بری


با جوانه زدن بذر گوجی‌بری رشد یک گیاه سالم شروع می‌شود. ابتدا بذرها را به مدت 2 یا 3 روز در آب بخیسانید زیرا این کار به جوانه زدن سریع‌تر بذر کمک می‌کند. محیط کشت مناسب برای بذرها خاک گلدان بعلاوه‌ی شن و ماسه است. بهترین PH بین 7 تا 8 است. خاک را پس از آماده کردن در یک سینی ریخته و هر بذر را در عمق 6 میلی‌متری بکارید. بذرها نیاز به نور کامل خورشید و رطوبت دائمی خاک دارند. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گوجی بری 17 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. وقتی که 3 برگ جوانه زدند مجموعه بالایی را قطع کنید تا به رشد بیشتر گیاه کمک کند و زمانی که طول هر جوانه تقریبا 12 سانتی‌متر شد آن را در یک گلدان یا زمین بکارید. 

برای خرید بذر گوجی بری به صفحه "بذر گوجی بری" مراجعه نمایید.


روش‌های کاشت گوجی بری


 گیاه گوجی‌بری در گلدان و در زمین می‌تواند رشد کند. گیاهان داخل گلدان نمی‌توانند بسیار بزرگ شوند و با پرورش چند گیاه می‌توان این فقدان را جبران کرد. درنتیجه این گیاه یک انتخاب عالی برای باغبانانی که فضای محدودی دارند می‌باشد. 


کاشت گوجی بری در گلدان


بااستفاده از یک بشکه‌ی چوبی که از وسط نصف شده، می‌توان فضای کافی برای رشد ریشه‌ی گوجی‌بری ایجاد کرد. ظرف مورد استفاده باید حداقل 22 لیتر ظرفیت داشته باشد. زمانی که ریشه‌ها به انتهای ظرف رسیده‌اند یعنی گیاه کامل رشد کرده است. 


کاشت گوجی بری در زمین 


بین نهال‌های گوجی‌بری حدود 120 سانتی‌متر فاصله بگذارید با این کار به بوته بدون اینکه با بوته‌های کناری ازدحام ایجاد کند اجازه‌ی رشد کامل می‌دهید. نهال را در سوراخی به اندازه‌ی ریشه قرار دهید. یک لایه‌ی 5/2 سانتی‌متری از مالچ در بالای خاک و اطراف هر گیاه بریزید تا باعث کنترل علف‌های هرز و رطوبت خاک شود. 


نگهداری از درخت گوجی بری


گوجی‌بری برای رشد در گلدان یا زمین نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد. باغبانان باید بدانند که هر گیاهی چه میزان نور خورشید و آب احتیاج دارد و چه نوع خاک بهترین محیطِ رشد را برای گیاه فراهم می‌کند. همچنین یکی از مراقبت‌های مهمِ گوجی‌بری، هرس کردن است. 


خاک مناسب برای گوجی بری


گیاه گوجی‌بری در مخلوطی از خاک گلدان و مواد آلی به خوبی رشد می‌کند. اگر خاک زهکشی مناسبی ندارد باید ورمیکولیت یا پرلیت به آن اضافه کنید زیرا داشتن زهکشی مناسب برای سلامت ریشه ضروری است. اغلب به جای استفاده از کود جهت تامین مواد مغذی در خاک، از کمپوست و کود حیوانی استفاده می‌شود. مواد آلی شامل همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز گیاهِ گوجی بری است. کودهای شیمیایی می‌توانند اکولوژی خاک را برهم بزنند. 


آبیاری درخت گوجی بری


در شرایط خشکسالی گوجی بری را هر روز آب دهید اما اگر گیاه در آب و هوای مرطوب قرار دارد فقط زمانی که خاک خشک شد به آن آب دهید. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه و رشد قارچ می‌شود. از پاشیدن آب به برگ‌ها اجتناب کنید و همچنین فقط صبح زود آبیاری را انجام دهید. پژمرده شدن برگ‌ها نشانه‌ی عدم رطوبت کافی است. 


نور مناسب برای گوجی بری


گیاه گوجی‌بری حداقل روزانه 8 ساعت نور کامل خورشید را نیاز دارد. نور فراوان باعث افزایش محصول و میوه‌های مغذی بیشتری می‌شود. اگر گیاه در داخل ساختمان قرار دارد با یک لامپ فلورسنت می‌توان فقدان نورخورشید را جبران کرد و اگر گیاه به سختی رشد می‌کند لامپ را در تمام طول روز و شب روشن نگه دارید.

 

هرس درخت گوجی بری


به منظور برش‌های تمیز از قیچی‌های تیز مخصوص هرس استفاده کنید. هرس اصلی و سنگین در زمستان و به منظور حذف شاخه‌های پشتی است اما هرس سبک در فصل بهار و تابستان برای کمک به حفظ جذابیت ظاهری گوجی‌بری است. در سال اول به هیچ وجه هرس سنگین انجام ندهید زیرا مهم‌ترین زمان برای رشد گیاه است. 

 

آموزش ثبت نام و خريد از سايت بذرام

جهت ارتباط از طریق تلگرام با کارشناس فروش کلیک کنید.

اگر این مطلب مفید است، شاید یکی از دوستان شما نیز به آن احتیاج داشته باشد. آن را به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط

بذر گوجی بری

8,500تومان

2 نظر

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ