کاشت پنبه در زمین و گلدان

پنبه ( به انگلیسی Cotton )
پنبه گیاهی است که می توان آن را هم در زمین و هم در ظرف های باغبانی کاشت. پنبه یک گیاه چندساله است ولی معمولا به صورت سالانه رشد می کند. رشد پنبه به صورت سالانه و چرخش محصول در هر سال، کمک می کند مشکلات و بیماری ها به حداقل برسند. 
45 روز بعد از کاشت پنبه گل های زرد زیبایی ظاهر می شود. وقتی که گل ها پژمرده شدند، غلاف دانه شکل می گیرد که غوزه پنبه نامیده می شود. وقتی که غوزه بالغ می شود باز شده و پنبه کرکی ظاهر می شود. 
برای کاشت پنبه در گلدان به یک گلدان بزرگ با قطر 30 سانتی متر یا بیشتر نیاز است.
گیاه پنبه تا 150 سانتی متر بلند می شود.
 
کاشت پنبه
 
کاشت و تکثیر پنبه
گیاه پنبه از دانه رشد می کند. دانه ها را می توان مستقیما در زمین کاشت و یا ابتدا در خانه نشا کرد و بعد به زمین منتقل کرد. قبل از کاشت دانه پنبه باید خاک گرم باشد.
در مناطق سرد می توان دانه پنبه را 4 تا 6 هفته قبل از آخرین سرما در خانه نشا کرد . دانه پنبه را باید در عمق 0/5 سانتی متر کاشت.
دمای مناسب برای جوانه زنی پنبه 18 تا 21 درجه سانتی گراد است. زمانی که دمای بیرون به 18 درجه سانتی گراد رسید نهال ها را باید به زمین منتقل کرد. نهال پنبه به سرما و یخ زدگی حساس است.
گیاهان پنبه را باید با فواصل 30 تا 40 سانتی متر از هم کاشت.
مدت زمان جوانه زنی پنبه 7 تا 14 روز می باشد.
مکانی که پنبه در آن کاشته می شود باید آفتاب کامل باشد. پنبه باید در یک خاک غنی با زهکشی خوب کاشته شود و خاک باید مرطوب نگه داشته شود.
قبل از کاشت باید مقدار زیادی کود و کمپوست را با خاک مخلوط کرد و به طور منظم به خاک کود با درصد پتاسیم بالا داد.
در طول فصل رشد خاک باید مرطوب نگه داشته شود ولی نباید خیس شود. زمانی که غوزه شکسته می شود می توان پنبه را برداشت کرد.
اگر می خواهید جوانه های پنبه را در گلدان بکارید باید جوانه ها را به یک گلدان بزرگ با قطر 30 سانتی متر یا بیشتر منتقل کنید. همچنین می توانید از ابتدا دانه پنبه را در گلدان بکارید.
گلدان را باید در یک مکان آفتابی قرار دهید و به طور منظم به آن آب دهید و برای رشد مطلوب به صورت هفتگی به گیاه کود مایع بدهید.
مدت زمان بلوغ غوزه : 120 تا 180 روز
بیماری ها و حشرات :
حشرات می توانند باعث ایجاد مشکل شوند، در صورت ایجاد مشکل با حشرات باید از حشره کش استفاده کرد.
بیماری هایی هم ممکن است رخ دهد به خصوص در آب و هوای مرطوب. در آب و هوای مرطوب زمانی که مشکل ایجاد می شود باید از قارچ کش ها استفاده کرد.
 

آموزش ثبت نام و خريد از سايت بذرام

جهت ارتباط از طریق تلگرام با کارشناس فروش کلیک کنید.

اگر این مطلب مفید است، شاید یکی از دوستان شما نیز به آن احتیاج داشته باشد. آن را به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

2 نظر

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ