میانگین برداشت گوجه‌فرنگی


بطور کلی گوجه فرنگی میوه‎ای است که اکثر مردم آن را جزو سبزیجات به حساب می‎آورند. درگذشته حتی به دلیل شباهتش به میوه‎های سمی، آن را سیب عشق نیز می‎نامیدند. امروزه گوجه فرنگی برای باغچه‎های خانگی یک محصول رایج است زیرا آسان رشد می‎کند و محصول فراوانی نیز می‎دهد. میانگین تولید هر گیاه گوجه فرنگی با توجه به نوع گیاه، روش رشد و شرایط محیطی متفاوت است.

 

Imagem

 

گوجه‌فرنگی با رشد محدود و نامحدود


گوجه‎‎‎‎‎فرنگی‎ها بر اساس نوع رشد می‎توانند به دو دسته دارای رشد محدود و نا محدود طبقه بندی شوند. نوع محدود معمولا محصول کمتری تولید می‎کند زیرا این گیاه تمایل به ایجاد شکوفه در انتهای ساقه‎ها دارد که این عمل منجر به ایجاد تداخل در رشد می‎شود و فقط چند هفته به تولید میوه اجازه می‎دهد.
اما در نوع نا محدود، شکوفه‎ها در میانه‎ی ساقه ایجاد می‎شوند درنتیجه تولید میوه در تمام فصل‎ها امکان‎پذیر است.

میزان تولید هر گیاه گوجه فرنگی


استفاده از کمک‎های فیزیکی در محیط اطراف، امکان استفاده از حداکثر نور خورشید و به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض حشرات و بیماری های ناشی از خاک بر تولید گیاه گوجه‎فرنگی اثر می‌‎گذارد.
بطور متوسط هر گیاه گوجه‎فرنگی‎ای که به کمک یک چوب قائم قرار گرفته است حدود 5/3 کیلوگرم گوجه تولید می‎کند. درحالی که گیاهان متصل به داربست یا قفسه، حدود 5/5 – 9 کیلوگرم گوجه تولید می‎کنند.

گوجه فرنگی داربستی

چون یک گیاه گوجه فرنگی با رشد محدود به زمین نزدیک‎تر است نسبت به گیاهان قد بلندتر کمتر به حمایت فیزیکی نیاز دارد. به همین دلیل، برخی از باغبان‎ها با علم به نوع رویش، گیاهان گوجه فرنگی دارای رشد محدود را به آسانی و بدون نیاز به داربست عمودی پرورش می‎دهند. اگرچه این روش هزینه‎ی کمتری دربر دارد ولی باعث بروز بیماری‎های بیشتر و کاهش عملکرد گیاه می‎شود. با این حال همین گیاه می‎تواند حدود 9 کیلوگرم گوجه تولید کند.

تاثیر شرایط محیطی بر تولید گوجه فرنگی


بیماری‎های قارچی، مانند وجود نقاط خاکستری روی برگ و پلاسیده شدن، مانع از توانایی گیاهان برای دریافت آب و مواد مغذی از خاک می‎شود که به نوبه‎ی خود سبب رشدِ کم گیاه و تولید کم محصول می‎شود. قارچ های دیگر، از جمله آنتراکنوز و سویه های خاصی از موزاییک توتون، به طور مستقیم میوه را هدف قرار می دهند. از آنجایی که برخی از قارچ ها به خاک هم منتقل می‎شوند، تولید گوجه‎فرنگی در آینده همچنان به خطر می‎افتد مگر اینکه خاک مورد درمان قرار گیرد. علاوه بر این، برخی اختلالات فیزیولوژیکی ناشی از باران، خشکسالی، نوسانات شدید دما و یا خسارت زیست محیطی می‎توانند بر تولید گوجه فرنگی تاثیر بگذارند.

 

آموزش ثبت نام و خريد از سايت بذرام

جهت ارتباط از طریق تلگرام با کارشناس فروش کلیک کنید.

اگر این مطلب مفید است، شاید یکی از دوستان شما نیز به آن احتیاج داشته باشد. آن را به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط

نظرات

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ