کاشت مارچوبه در گلدان

 


مارچوبه گیاه یک چندساله است که تا 20 سالگی قادر به تولید محصولِ خوشمزه‌ی خود می‌باشد. مارچوبه‌ها در سال سوم کشت برداشت می‌شوند. هر گیاه سالی حدود 700 گرم مارچوبه تولید می‌کند. در دو سال اول مارچوبه‌ها بالای گیاه تشکیل می‌شوند این مارچوبه‌ها قابل خوردن نیستند. مارچوبه در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر زیر نور کامل خورشید و خاک سبک به خوبی رشد می‌کند.

 

Imagem


نحوه‌ی کاشت مارچوبه در گلدان


1. گلدان را در فصل بهار زمانی که درختان برای برگ دادن آماده می‌شوند، برای کاشت آماده کنید. برای کاشت مارچوبه از یک گلدان با قطر و عمق حداقل 50 سانتی‌متر استفاده کنید. گلدان باید سوراخ زهکشی داشته باشد. گلدان‌های پلاستیکی به این دلیل گزینه‌ی خوبی هستند که رطوبت را مانند گلدان‌های سفالی، جذب نمی‌کنند و فعالیت سوراخ‌های زه‌کشی راحت‌تر می‌شود. گیاه مارچوبه به بیماری‌هایی که به دلیل رطوبت زیاد ایجاد می‌شوند حساس است.
2. حدود 5 سانتی‌متری پایین گلدان را با ماسه پر کنید. ترکیب این ماسه و سوراخ‌های زهکشی به حفظ گیاه در مقابل رطوبت و قارچ‌ها کمک می‌کند.
3. گلدان را با خاک مخصوص گلدان پر کنید. سپس یک سوراخ به عمق 20 سانتی‌متر و عرض حدود 3 برابر تاج (ریشه) گیاه مارچوبه در مرکز خاک ایجاد کنید. به این‌صورت فضای کافی برای گسترش ریشه‌ی گیاه وجود خواهد داشت.
4. یک قاشق بزرگ کمپوست را در مرکز گودال بریزید. سپس ریشه‌های مارچوبه را پهن کنید به این‌صورت که مرکز ریشه را روی کمپوست قرار دهید و بقیه ریشه‌ها را در کناره‌ها پخش کنید. در نهایت ریشه را با 5 سانتی‌متر خاک بپوشانید. گیاه را کاملا آبیاری کنید. به این صورت یک مرکز توخالی در مرکز خاک وجود خواهد داشت تا زمانی که انشعابات ریشه به بالای سطح خاک برسند.
5. تا زمانی که تاج گیاه رشد کند خاک را مرطوب نگه دارید. هنگامی که شاخه ها بر روی تاج ظاهر می شوند، به تدریج آنها را با خاک پوشانده و فقط حدود 5/1 سانتی‌متر آن را نپوشانید. درواقع هر هفته مقداری از انشعابات ریشه را بپوشانید تا زمانی ک به بالای سطح خاک برسند. ریشه‌های بزرگتر انشعابات بیشتری هم خواهند داشت. می‌توان از هر تاج 6 تا 12 انشعاب انتظار داشت که به نوع مارچوبه بستگی دارد.
6. ماهی یک‌مرتبه به گیاه مارچوبه کمپوست دهید. استفاده از کمپوست به عنوان کود، منجر به ایجاد سبزیجات ارگانیک می‌شود می‌توانید از کود NPK 15-15-15 و 10-10-10 نیز در بهار پس از کاشت استفاده کنید.
7. ‌توت‌های قرمزی که روی گیاه ماده‌ی مارچوبه ظاهر می‌شوند را بچینید زیرا آنها در گلدان می‌افتند و منجر به رشد علف‌های هرزی که برای گیاه مفید نیستند می‌شوند. گیاهان نر این دانه‌ها را تولید نمی‌کنند. گیاه ماده مارچوبه‌های کوچکتری تولید می‌کند و گیاهان نر مارچوبه‌هایی با قطر 2-3 مرتبه ضخیم‌تر تولید می‍کنند. اما روند رشد و کاشت برای هر دو یکسان است.
8. مارچوبه‌ها را در اواخر پاییز با یک چاقوی تیز از روی سطح خاک قطع کنید، این کار به گیاه کمک می‌کند تا در زمستان در مقابل بیماری‌هایی که از تشکیل شاخ ‌و برگ جلوگیری می‌کنند، محافظت شود.


نکات


• به جای انتخاب گیاه 1-2 ساله، گیاه 2-3 ساله انتخاب کنید تا زودتر بتوانید برداشت انجام دهید. در گلخانه‌ها انواع گیاهان مارچوبه یک تا سه ساله وجود دارند که می‌توانید انتخاب کنید.
• گیاه را در مناطق گرمسیری در ابتدای بهار بکارید و آن را در مقابل گرمای خورشیدِ ظهر محافظت کنید.
ن محصول گیاهان ماده باریک‌تر از گیاهان نر است اما هر دو در مدت زمان یکسانی پخته می‌شوند.
• مارچوبه سه سال پس از کشت برداشت می‌شود. مارچوبه‌ها را از سطح خاک ببُرید. در سال سوم فقط یکبار برداشت را انجام دهید. در سال‌های بعدی در ابتدای بهار برداشت را انجام دهید، زمانی که طول مارچوبه‌ها حدود 20 سانتی‌متر می‌شود.

آموزش ثبت نام و خريد از سايت بذرام

جهت ارتباط از طریق تلگرام با کارشناس فروش کلیک کنید.

اگر این مطلب مفید است، شاید یکی از دوستان شما نیز به آن احتیاج داشته باشد. آن را به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط

2 نظر

ارسال یک نظر

ارسال یک پاسخ